Connect with us

Aktuality

Slovensko zaznamenalo nárast turizmu, Piešťany obľubujú aj domáci

Published

on

Reklama

Za prvé tri štvrtiny roka navštívili našu krajinu tri milióny ľudí. Piešťany sú na druhej priečke v rebríčku najobľúbenejších cieľov dlhodobých dovolenkových ciest Slovákov. Rovnako vyhľadávané sú aj Liptovský Mikuláš a Bardejov. Zvíťazili Vysoké Tatry.

[singlepic id=36002 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Podľa údajov Štatistického úradu navštívilo Slovensko za prvých deväť mesiacov tohto roka o takmer 150-tisíc turistov viac ako v rovnakom období vlani. „Tretinu predstavujú zahraniční návštevníci a zvyšuje sa aj záujem Slovákov a domáci cestovný ruch,“ píše sa v tlačovej správe ministerstva dopravy, pod ktoré patrí aj agenda cestovného ruchu.

Reklama

Oproti minulému roku sa zvýšil počet zahraničných návštevníkov o viac ako 4 %. Najviac ich prišlo z Českej republiky. V priemere u nás zostávajú tri dni. Vzrástol aj počet turistov zo severských krajín ako sú Estónsko, Dánsko, Nórsko a Island.

REKLAMA

Najnavštevovanejším regiónom je Bratislavský kraj. Najdlhšie zahraniční turisti  zostávajú v Trnavskom kraji, priemerne je to 5 dní, zatiaľ čo v iných regiónoch 3,5. Ministerstvo pripisuje podiel na tejto pozitívnej štatistike piešťanským kúpeľom. Podľa vedenia spoločnosti prinesie rok 2012 nárast návštevníkov o 2 až 3 percentá oproti vlaňajšku. Priemerná dĺžka pobytu v kúpeľoch je 10,5 dňa.

Záujem o Piešťany majú aj domáci dovolenkári. Najnavštevovanejšími okresmi počas ich dlhodobých ciest na Slovensku boli okresy Poprad (12,7 %), Piešťany, Liptovský Mikuláš a okres Bardejov (rovnako po 5,2 %).

Košice sa v roku 2013 stanú Európskym hlavným mestom kultúry a Slovensko ako zaujímavú destináciu odporúčajú svetovo uznávaný sprievodcovia pre turistov – Lonely Planet aj Budget Travel.

Text: ts/mp Ilustr foto: Martin Palkovič

Populárne články