Úvod Aktuality Slovensko si pripomína úmrtie M. R. Štefánika, včera sa konal fakľový pochod

Slovensko si pripomína úmrtie M. R. Štefánika, včera sa konal fakľový pochod

REKLAMA

Milan Rastislav Štefánik skonal dňa 4. mája 1919 v Ivanke pri Dunaji a dnes si tak pripomíname 98. výročie jeho tragickej smrti. Tento významný slovenský astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik patrí k najvýznamnejším osobnostiam našej novodobej histórie. Spomienkové slávnosti boli zahájené v stredu 3. mája, pričom obyvatelia Košarísk a okolia si pamiatku rodáka uctili fakľovým pochodom Historickou cestou na Bradlo, ktorý v minulosti inicioval tvorca mohyly architekt Dušan Jurkovič. Súčasťou programu boli služby Božie, položenie vencov a zapálenie vatier. Na sobotu 6. mája je naplánovaná Celoštátna spomienková slávnosť, ktorej súčasťou budú napríklad príhovory významných hostí, hymna Slovenskej republiky v podaní Vojenskej hudby Ozbrojených síl SR, sprievodný program i prelet leteckej techniky.

Soltec Job

„Na našom Bradle je pochovaný štátnik, po ktorom nezostali drahé vily či autá, ale slobodný a vďačný národ Slovenský, pre ktorý dýchal až do poslednej chvíle. Pohrebu na Košariskách sa zúčastnilo 30 tisíc obyvateľov z blízkeho i ďalekého okolia, ktorí ho sprevádzali na jeho poslednej ceste z Košarísk na Bradlo. Na znak úcty a pokory vďačného národa dostala názov Historická cesta,“ znie časť pozvánky na včerajšiu slávnosť.

Mesto Brezová pod Bradlom v spolupráci s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky, Trenčianskym samosprávnym krajom a Spoločnosťou M. R. Štefánika chystá na sobotu 6. mája celoštátnu spomienkovú slávnosť na Štefánikovej bradlianskej Mohyle. Na organizácii sa podieľali aj Okresný úrad Myjava, Združenie obci subregión Pod Bradlom, Spolok Rodákov M.R. Štefánka a cirkevný zbor ECAV Brezová pod Bradlom. Udalosť na Bradle má byť pripomienkou a oslavou Štefánikovho diela, nie iba spomienkou na jeho tragickú smrť. 

„Tohtoročnú celoštátnu spomienkovú slávnosť chápeme aj ako prípravu na nadchádzajúce veľmi významné jubileá – v roku 2018 to bude 100 rokov od vzniku Československej republiky a v máji 2019 si pripomenieme 100. výročie tragickej smrti generála Štefánika. Dotvorenie Areálu Bradlo, ako miesta pamäti národa i konanie celoštátnych spomienkových slávností na bradlianskej Mohyle, považujeme za zvlášť dôležité práve v dnešnej dobe, v čase nárastu extrémizmu. Sme presvedčení, že je potrebné, aby celej našej verejnosti boli sprístupňované príkladné osobnosti našich dejín, aby sme aktívne podporovali a realizovali odkaz národného hrdinu, generála Milana Rastislava Štefánika,“ uvádzajú v tlačovej správe hlavný organizátori.

-lt/Zdroj: Brezová pod Bradlom, Kopaničiarska obec Košariská/Foto: archív, Kopaničiarska obec Košariská-

REKLAMA