Connect with us

Aktuality

Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine budú poslednú júlovú nedeľu

Published

on

Reklama
Reklama

Veľká Javorina je najvyšším vrchom Bielych Karpát. Má svoj majestát, symboliku a históriu. Duch československej spolupatričnosti a vzájomnosti tu je prítomný už 170 rokov. Spočíva najmä v pravidelných stretnutia obyvateľov z oboch strán hranice. Poslednú júlovú nedeľu budú na česko-slovenskom pomedzí opäť ľudia žiť Slávnosťami bratstva Čechov a Slovákov. Podľa organizátorov ide o najväčšie podujatie takéhoto druhu na česko-slovenskej hranici nielen počtom návštevníkov, ale aj svojou históriou a významom.

Od roku 1990 stojí na Javorine Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti, ktorý symbolizuje väzbu príslušníkov oboch národov. Tento rok pri ňom na úvod programu slávností v nedeľu 30. júla  o 9:00 h zaznie príhovor primátorky Starej Turej Anny Halinárovej, ktorá je predsedníčkou prípravného výboru podujatia  a účastníci si pripomenú spoločnú minulosť i budúcnosť národov položením kytice kvetov. 

Ďalej bude nasledovať bohatý kultúrny program. Ten na veľkom pódiu otvorí o 9.30 h dychová hudba ZUŠ Veselí nad Moravou. Slávnostné otvorenie je naplánované na  10.30 h. O zábavu návštevníkov sa postarajú postupne DFS Štvorlístok pri ZŠ s MŠ Jána Hollého v Pobedíme, DFS Handrláček a CM Čarapa z Kunovíc, Mužská spevácka skupina Urban, Slovácký soubor Kyjov, Mužský spevácky zbor z Kunovíc, Univerzitný folklórny súbor Družba z Trenčína a na záver Ivan Mládek a Banjo Band.

Reklama

Na malom pódiu je o 11:00 h naplánované vystúpenie DH Váhovanka z Mníchovej Lehoty, o 12:30 h sa predstaví  Žlutá ponorka z Uherského Hradišťa a tretím vystúpením o 14:00 h bude produkcia Ivan Terry Country Band z Bratislavy.

Slávnosti organizuje Prípravný výbor javorinských slávností zložený najmä z predstaviteľov miest a obcí prihraničného regiónu. Podporu a záštitu podujatiu poskytujú tiež štyri susediace kraje – Jihomoravský, Trenčiansky, Zlínsky a Trnavský, ktoré výraznou mierou, organizačnou a hlavne finančnou, prispievajú k tomu, aby bolo možné tieto slávnosti každoročne zrealizovať.

 

Súčasťou podujatia sú každoročne i predajné stánky. K dispozícií bude rôznorodý najmä ľudovo-remeselný tovar a tiež tradičné stánkové občerstvenie. O zábavu pre deti sa budú počas dňa starať skauti z Domu detí a mládeže Uherský Brod.

Na Javorinu sa môžete opäť dopraviť prostredníctvom bezplatných autobusov z oboch strán hranice. Cestovné poriadky nájdete na plagátoch v prihraničných obciach a mestách a na internetovej stránke www.velkajavorina.com.

V sobotu 29. 7. 2017 sa o 14. 00 h koná na vrchu Veľkej Javoriny podujatie Javorina tour 2017 – stretnutie cykloturistov z Českej a Slovenskej republiky.

-red- Zdroj: http://velkajavorina.com/

Populárne články