Úvod Aktuality Skauti priniesli Betlehemské svetlo, odpáliť si ho môžete na Štedrý deň

Skauti priniesli Betlehemské svetlo, odpáliť si ho môžete na Štedrý deň

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

V nedeľu 19. decembra priniesli skauti Betlehemské svetlo do Piešťan. Vlak so svetlom k nám dorazil krátko pred jedenástou dopoludnia. Piešťanskí skauti odpálili plameň a popoludní ho slávnostne odovzdali na Námestí slobody primátorovi Piešťan Removi Cicuttovi. Obyvatelia mesta si budú môcť odpáliť  Betlehemské svetlo na Štedrý deň v piatok 24 Skelelton Key. decembra od 10:00 do 12:00 v kostole sv. Cyrila a Metoda, u pátrov jezuitov, v kostole sv. Štefana, na Námestí slobody a na sídlisku Adam Trajan pri vianočnom stromčeku.

Posolstvo Betlehemského svetla

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

[singlepic id=8530 w=320 h=240 float=left]Je čarovné uvedomiť si, že všetky tieto svetielka majú svoj pôvod v tom prvom, počiatočnom, ktoré sa zažalo práve v mieste rodiska Ježiša Krista Happy meed mr. Svetlo pokoja a mieru z Betlehema je jednoduchým a zároveň krásnym symbolom, aby sme sa sami snažili budovať pokoj a mier v našich životoch i v našom okolí. Každé odpálenie svetielka odkazuje ďalej tiché prianie, aby sa pokoj a mier šírili v ľudských srdciach presne tak, ako sa od človeka k človeku šíri plameň Betlehemského svetla 최신가요 2019 11월 다운로드.

Na počiatku bolo svetlo…

Na prelome 11. a 12. storočia turecké kmene Seldžukov okupovali najmä časti Malej Ázie, v ktorých sa narodil, žil a umrel Ježiš Kristus. Kresťanom tak znemožnili tieto posvätné miesta navštevovať 윈도우7 pro 32비트 다운로드. Preto zorganizovali rytieri na výzvu pápeža Urbana II. križiacku výpravu do Palestíny. Oslobodili v prvom rade Betlehem, kde sa Ježiš narodil, a taktiež Jeruzalem, kde umrel. Križiaci (volali sa tak pre kríže namaľované na plášťoch) uskutočnili celkovo 8 výprav, no iba pri jednej z nich sa im podarilo dostať až do Jeruzalemu 궁서체 다운로드. Jeden mladý križiak sa v tom čase zaprisahal, že keď sa vráti, donesie do svojho rodného mesta – Florencie – plamienok ohňa z betlehemskej baziliky. Máloktorí mu však vtedy verili, veď z križiackych výprav sa vrátil len málokto. V Palestíne na nich okrem mnohých bitiek a vojnových nebezpečenstiev striehli aj cudzie choroby 어쌔신 크리드 아이덴티티 다운로드. Po troch rokoch, tesne pred Vianocami roku 1099 dorazili otrhaní mládenci do Florencie, na ich čele stál jeden nesúci zapálenú sviecu s plameňom. Všetci [singlepic id=8534 w=320 h=240 float=right]prisahali, že plamienok je skutočne z Betlehemu a onen mládenec ho niesol v čase i nečase po púšti i mori, len aby splnil svoj sľub 삼국지 5 다운로드. Sviecu umiestnili v kostole, odkiaľ si potom svetlo odpaľovali ostatní obyvatelia. V stredoveku to bol prvý a posledný plameň z Kristovho rodiska.

O 800 rokov neskôr

Novodobú históriu Betlehemského svetla píšeme od roku 1986 Janiceed. Tradíciu roznášať plamienok založili naši susedia Rakúšania – tvorcovia vianočnej televíznej akcie v mestečku Linz na pomoc postihnutým deťom. Tí sa snažili nejakým zaujímavým prvkom ozvláštniť program týchto akcií – a prišli na jedinečný nápad. Pred Vianocami poslali do Betlehemu lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a lietadlom ho prinieslo späť do Linzu 이클립스 jad 다운로드. Tam sa ho ujali miestni skauti, ktorí ho začali roznášať do ostatných častí Rakúska. Po roku 1989, keď padli totalitné režimy v Európe, sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom, vrátane Slovenska, na ktorom roznášajú skauti svetielko už od roku 1990.

Dieťa svetla pokoja

Svetlo z večného plameňa z miesta rodiska Ježiša Krista v roku 2010 odpálil desaťročný Stefan Ivatovic Soaon Odyssey Scale. Za sprievodu pútnikov prinieslo Dieťa svetla plamienok už po dvadsiatypiaty krát. Malý Stefan, ktorý pochádza z hornorakúskeho Attnang – Puchheimu, bol nominovaný za svoju pomoc v projekte začlenenia detí imigrantov do školského procesu. Sám je živým príkladom účinnosti projektu, jeho rodičia totiž pred rokmi ušli z bývalej Juhoslávie pred hroziacou vojnou. Okrem toho je mimoriadne aktívnym a nápomocným žiakom.

Zdroj: Slovenský skauting http://svetlo.skauting.sk Foto: Jana Michálková a Tomáš Hudcovič

[nggallery id=366]

REKLAMA