Connect with us

Aktuality

Skauti absolvujú nočný pochod k Rotunde sv. Juraja

Published

on

Reklama
Reklama

Skauti oslavujú v tomto roku storočnicu pôsobenia na Slovensku. V rámci osláv si pripomenú tiež sviatok sv. Juraja, ktorý je ich patrónom. V stredu budú celý deň nosiť skautskú šatku, takže ich ľahko spoznáte. Piešťanskí skauti navyše absolvujú v noci z piatka na sobotu nočný pochod k Rotunde sv. Juraja nad Nitrianskou Blatnicou. V nedeľu 28. apríla sa pri nej o desiatej hodine koná slávnostná bohoslužba, ktorú bude celebrovať Mons. Peter Brodek, generálny vikár Nitrianskej diecézy.

[singlepic id=23512 w=320 h=240 float=left] Na sviatok sv. Juraja, ktorý pripadá na stredu, chcú skauti prejaviť svoju príslušnosť k organizácii celodenným nosením skautskej šatky. Od najmladších školákov a školáčok až po starších skautov a skautky. Týmto spôsobom si chcú spomenúť na pekné a vzácne  veci, ktoré im skauting dal,  napriek nezvyku a možno zvláštnemu pocitu voči okoliu.

Piešťanskí skauti chodia pravidelne aj na „Jurka“, teda na púť k Rotunde sv. Juraja. Pri tejto príležitosti absolvujú niektorí z nich tiež [singlepic id=28818 w=320 h=240 float=right]nočný pochod. „Nočný pochod sa stal v našom zbore akousi tradíciou, je to pre našich skautov a skautky vždy veľký zážitok. Vyskúšajú si svoju orientáciu v lese aj po tme, trochu prekonajú svoj strach a keď prídu pod rotundu nasleduje zaslúžený odpočinok. Mnohí menší skauti a skautky hovoria, že v noci sa im šlape do kopca ľahšie, lebo nevidia ako veľa cesty je ešte pred nimi,“ vysvetľuje Jana Šmýkalová z piešťanského 2. oddielu skautiek Čunkšipi Čokan. Samozrejme na nočnom pochode je vždy dostatok dospelých, ktorí poznajú cestu a dbajú o  bezpečnosť.

Autor: ht Ilustračné foto: M. Palkovič

Reklama

Populárne články