Connect with us

Aktuality

S chudobou chcú bojovať na európskej úrovni

Published

on

Reklama

Na seminári Slovenskej siete proti chudobe vybrali zástupcov našej krajiny, ktorí upozornia na tento problém európskych politikov priamo v Bruseli. Súčasťou akcie, v ktorej spoja sily bojovníci proti chudobe z celej Európskej únie budú prednášky, happeningy, ale aj štrajk.

[singlepic id=7035 w=520 h=340 float=center]

Reklama

Seminár sa v piešťanskom centre Spoločnosti slovensko-indického priateľstva uskutočnil 22. apríla. Bol zameraný na sociálne a ľudské práva, ale účastníci diskutovali aj o odkaze pre európskych politikov, ktorí im vybraní zástupcovia odovzdajú v druhej polovici júna.

„Chudoba nie je iba problémom rómskych osád alebo dlhodobo nezamestnaných, ale dotýka sa väčšiny obyvateľstva, pretože ceny rastú, ale mzdy nie,“ povedala národná koordinátorka Európskej siete proti chudobe Anna Galovičová.

Reklama

Dodala, že podľa niektorých účastníkov seminára je riešením zvýšenie platov. „Kým budú nízke príjmy, ľudia nebudú vedieť pozdvihnúť svoju životnú úroveň.“

Okrem ekonomických problémov sa však pri potláčaní chudoby treba vyrovnať aj s morálnymi. „Tie nás kvária, pretože chýba výchova k solidarite. Po revolúcii sa príliš posilnil faktor nenásytnosti. Rozdiely narastajú a sociálne nožnice sa roztvárajú,“ dodala A. Galovičová.

Polovica účastníkov stretnutia boli ľudia žijúci v chudobe, ale nechýbali ani odborníci, ktorí sa profesionálne venujú jej potláčaniu. Niektorí z nich budú v Bruseli zastupovať Slovensko na 12. stretnutí ľudí so skúsenosťou s chudobou. „Jeho súčasťou bude aj štrajk, takže europoslanci si nebudú môcť našu inciatívu nevšimnúť,“ uzavrela Anna Galovičová.

Text: Martin Palkovič

Populárne články