Connect with us

Aktuality

Seniori pozor! Skutoční policajti si od vás peniaze za syna, ktorý je na policajnej stanici, pýtať nebudú

Podvodníci, ktorí sa snažia okradnúť dôverčivých seniorov, skúšajú svoje podvody stále častejšie. Včera bolo zaznamenaných niekoľko pokusov aj v Piešťanoch.

Published

on

Reklama
Reklama

Došlo napríklad k situácii, keď starší manželský pár zodvihol hovor z neznámeho čísla a človek na druhej strane linky ich presvedčil o tom, že ich syn je po nehode na polícii a majú na vrátnicu priniesť kauciu v tisíckach eur. Podvodníci sa snažili zabrániť tomu, aby sa seniori skontaktovali s rodinnými príslušníkmi. Starý pán sa pod ich vplyvom vybral s peniazmi na políciu, avšak počas cesty mu zavolali, že pred budovou je už televízia, aby išiel na iné miesto. Tam našťastie nedorazil, pretože ho dostihli rodinní príslušníci a i syn, ktorý mal byť na polícii. Vysvetlili mu, že je to pokus o podvod.

Polícia apeluje na babičky a deduškov, aby peniaze na políciu neposielali ani nenosili a upozorňuje najmä starších ľudí, aby si dali pozor a s cudzími osoba nekomunikovali. Za posledné obdobie sa viacero seniorov v kraji stalo obeťami podvodov podobného charakteru ako sme opísali v úvode.

V okrese Piešťany sa obeťou podvodu stal napríklad 90 ročný starý pán. Muža presvedčili, že jeho brat potrebuje súrne 10 tisíc eur. Keď im starček peniaze dal, o podvod sa pokúsili opäť na druhý deň. Našťastie im to druhý krát už nevyšlo.

O peniaze prišla aj 83 ročná pani z okr. Galanta. V noci jej volala cudzia osoba, ktorá jej oznámila, že jej syn leží v nemocnici a potrebuje hotovosť 4000 eur. Peniaze nechala podľa pokynov v igelitovej taške pred bránou rodinného domu. Cez okno potom sledovala muža, ktorý bol zahalený a peniaze si z dohodnutého miesta zobral.

Reklama

Extrémne presvedčivo znel aj telefonát, ktorý prijala 81 ročná pani v okrese Dunajská Streda. Od dôchodkyne žiadal 1000 eur. Ženu otázkami tak zmanipuloval, že nakoniec získal aj všetky informácie o jej blízkych a zosnulom manželovi.

Okrem legendy vnuk aj policajt

Podvodníci okrem rokmi osvedčenej legendy vnuk a vnuk – lekár zaradili do repertoáru aj legendu policajt. V telefóne sa predstavia ako policajti a predstierajú, že osoba (vnuk, syn) je zadržaná políciou, komunikuje v mene advokáta, sudcu a žiada kauciu. V marci vyskúšali podvodníci aj inú verziu. Starí ľudia v noci nahlásili prípady, kedy sa volajúci predstaví ako príslušník kriminálnej polície a potenciálnej obeti povie, že bude vykradnutá a má si nachystať všetky peniaze, cennosti a tieto má vyhodiť von oknom, kde už bude čakať údajný policajt.

 

Peniaze nikomu neposielajte

„Upozorňujeme, že podvodníci ovládajú manipulačné techniky, ktorými vedia od ľudí najskôr vylákať potrebné informácie o ich rodine a potom im vyrozprávajú príbeh, ktorým obete ľahko uveria. Pod nátlakom a v snahe pomôcť blízkym v ťažkej životnej situácii konajú podľa presných inštrukcií z telefónu. Skôr ako chcete niekomu pomôcť, informácie si dôkladne preverte. Žiadame príbuzných seniorov, aby si v našom mene pohovorili so svojimi starými rodičmi a blízkymi, a upozornili ich na tieto podvody. Ak sa stanú obeťou podvodu, aj pokus o podvodu je trestný čin, seniori môžu ihneď kontaktovať políciu na bezplatné číslo 158. Sme im k dispozícii 24 hodín denne 7 dní v týždni,“ dodávajú trnavskí policajti.

TS KR PZ v Trnave / red

Populárne články