Connect with us

Aktuality

Samovrah si dal po dvoch týždňoch repete

Published

on

Reklama

Počet samovrážd podľa štatistík posledné roky stúpa. V máji to dva razy pocítili aj Piešťany. Uplynuli len dva týždne a štyri dni a v piatok 20. mája dve hodiny pred polnocou sa Krajinský most sa stal opäť dejiskom samovražedného pokusu. Hlavný „hrdina“ bol na začiatku mája i teraz ten istý. Dvadsaťšesťročný muž z Veľkých Ripnian sa po návrate z psychiatrie rozhodol svoj pokus zopakovať. Podľa zatiaľ nepotvrdených informácií, záchranárov o svojom úmysle informoval už podvečer.

[singlepic id=13857 w=320 h=240 float=left]Muž údajne už o osemnástej zavolal na tiesňovú linku a oznámil, že sa chystá o desiatej večer skočiť z mosta, nepovedal však z ktorého. Krátko po desiatej sa objavil na vrchole oblúka na Krajinskom moste. Polícia most uzavrela a za mužom vyliezol policajt z piešťanského oddelenia, ktorý sa ho snažil od jeho úmyslu odhovoriť. Podobne ako pred niečo vyše dvomi týždňami, aj teraz si mladík zapálil niekoľko cigariet a popíjal zo zelenej fľaše. Skupiny prizerajúcich zvedavcov ho podľa policajtov rozčuľovali, a tak ľudí požiadali aby sa vzdialili. Muž niekoľko ráz výrazne gestikuloval smerom k policajtovi, o skok sa však ani raz nepokúsil. Hasiči boli pre istotu pripravení v člne pri pilieri Krajinského mosta.

Reklama

[singlepic id=13864 w=320 h=240 float=right]Takmer po jeden aj pol hodine po uzavretí mosta, keď už boli kolóny na oboch stranách Váhu relatívne dlhé, sa policajti rozhodli napriek tomu, že potencionálny samovrah sedí na vrchole oblúka, striedavo pustiť dopravu z oboch smerov. Potom most opäť uzavreli. Dvadsať minút po polnoci sa policajtovi podarilo muža prehovoriť, aby zliezol. Ten sa postavil a akoby kráčal po širokom chodníku vzpriamený zbehol dole, kde ho policajt zachytil a odovzdal lekárom.

[youtube width=“516″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=ZjzJdRKnjKQ[/youtube]

Reklama

Podľa krajskej policajnej hovorkyne Martiny Kredatusovej si policajt počínal absolútne perfektne a profesionálne. „Snažil sa získať jeho dôveru a presvedčil ho, aby zišiel dole. Minule ho dávali dole lanom, teraz ho presvedčil policajt,“ povedala M. Kredatusová.

Muž, ktorý chcel spáchať samovraždu bol už v minulosti liečený na psychiatrii. Mal problémy v zamestnaní i doma.

Počet samovrážd na Slovensku rastie. Napríklad v roku 2009 odišlo dobrovoľne zo sveta 601 Slovákov. V roku 2008 to bolo 591 ľudí a rok predtým 505. Štatistiky hovoria, že najviac samovrážd v Európe je spojených s depresiami. V rámci Slovenska sú najčastejším dôvodom pokusu o samovraždu rodinné problémy. Podľa odborníkov samovraždou človek rieši najčastejšie zrútenie ľudských vzťahov, beznádej v osobnom či spoločenskom živote. Za samovraždy podľa psychiatrov môže aj dlhodobá nezamestnanosť, problémy na pracovisku či sociálne vylúčenie.

[nggallery id=744]

Autor: db Foto: T. Hudcovič

Populárne články