Connect with us

Aktuality

Rytieri pridali nočnú bitku

Published

on

Reklama

Krásne horúce počasie, malebná obec, hrad na vysokom brale. Kulisa ako stvorená pre jubilejný 10. ročník Beckovských slávností, samozrejme v obci Beckov. Podujatie tento rok organizátori rozšírili o súťaž Vidlomet – majstrovstvá sveta vo hode vidlami, kopanie futbalových pokutových kopov, či cestovateľské prezentácie.

[singlepic id=1625 w=320 h=240 float=left]Kultúrny program začal v sobotu príhovorom starostu obce Karola Pavloviča a slávnostným sprievodom Ctibora s rytiermi. Pre návštevníkov bol potom pripravený bohatý kultúrno – hudobný program a zábavné atrakcie. Ako prvá vystúpila kapela Neznámi, po ktorej nasledoval program v podaní kapely Slniečko s Petrom Remišom a hosťami. Svojimi pesničkami prilákali početné publikum, ktoré kapelu vyprevádzalo búrlivým potleskom. Program ďalej pokračoval koncertom skupiny Polemic. Okrem toho, že hudobníci predstavili pesničky z nového albumu spestrili zábavu aj ľahkým tancom, ktorý naučili divákov. Nasledovali vystúpenia skupín SVS a Experiment. Potom už tanečná zábava pokračovala až do rána pod taktovkou hudobnej skupiny Rytmus.

Reklama

[singlepic id=1610 w=320 h=240 float=left]Organizátori Vidlometu – majstrovstiev sveta v hode vidlami sa dohodli s UNICEF, najväčšou svetovou organizáciou pomáhajúcou deťom po celom svete, na tom, že výťažok z Vidlometu bude použitý na dopravu vakcín proti novorodeneckému tetanu a samotné zaočkovanie do Laosu. Do súťaže sa mohol zapojiť každý, kto mal zakúpenú platnú vstupenku. Usporiadateľ prispel za každý hodený meter 1 centom. Po súčte všetkých hodov vyšla celková dĺžka takmer na 5 km. Novinkou nebol len Vidlomet, ale i kopanie futbalových penált. Súťaže sa zúčastnili najmä muži, ale našli sa aj odvážne ženy, ktoré sa svojimi výkonmi nenechali zahanbiť. Jedným z brankárom bol aj futbalový reprezentant Ján Mucha.

Pravidelnými účastníkmi Beckovských slávností sú  Bludní rytieri, ktorí spolu so spriatelenými skupinami predviedli pri otvorení dobovú šarvátku, po ktorej nasledoval [singlepic id=1628 w=320 h=240 float=right]sprievod rytiera Ctibora a bitka o územie Beckova. Divákov zaujali krásne rytierske brnenia, kone, streľba z diel, katapult, meče, či ukážky bojov. V druhej popoludňajšej bitke predviedli techniky bojov a bojových formácií. Vo večernej bitke zase ukázali vyjednávanie o územie, podrazy i kruté boje, pri ktorých sa nešetrili. Prekvapením na záver bolo ohlásenie nočnej bitky, ktorá v programe nebola. Po západe slnka sa rytieri pustili do posledného boja. Nočnú tmu ožiarili výbuchy dela, oheň a svetlice, ktoré vykúzlili v tejto bitke nezabudnuteľnú atmosféru takmer ako v skutočnosti. Rytieri do Beckova patria a sľúbili, že keď skončí rekonštrukcia hradu, opäť sa presunú medzi hradby a atmosféra bude dokonalá.

Reklama

[singlepic id=1637 w=320 h=240 float=left]Sprievodnými programom bol tradičný remeselný jarmok, ktorý ponúkal množstvo tovarov, remesiel, aj tradičnej kuchyne z 15. storočia. Od perníkov, sladkostí, cukrovej vaty cez ručne vyrábanú obuv, opasky, kabelky, šperky, drevené hračky, prútené výrobky, čipkované čiapky až po vzdušné kvety, či slamené dekorácie. V parku, plnom stromov a príjemného tieňa, bolo pripravených množstvo atrakcií pre deti, jazda na rytierskych koňoch, dobová kuchyňa, lukostreľba, hrnčiarstvo, kolotoče, autodráha, nafukovací hrad so šmykľavkou a elektrické motorky. Všetci, ktorí prišli na Beckovské slávnosti strávili úžasný, príjemný deň v skvelej spoločnosti.

Text a foto: Ivan Jurák

[nggallery id=61]

Populárne články