Connect with us

Aktuality

Rytieri pridali nočnú bitku

Published

on

Reklama
Reklama

Krásne horúce počasie, malebná obec, hrad na vysokom brale. Kulisa ako stvorená pre jubilejný 10. ročník Beckovských slávností, samozrejme v obci Beckov. Podujatie tento rok organizátori rozšírili o súťaž Vidlomet – majstrovstvá sveta vo hode vidlami, kopanie futbalových pokutových kopov, či cestovateľské prezentácie.

[singlepic id=1625 w=320 h=240 float=left]Kultúrny program začal v sobotu príhovorom starostu obce Karola Pavloviča a slávnostným sprievodom Ctibora s rytiermi. Pre návštevníkov bol potom pripravený bohatý kultúrno – hudobný program a zábavné atrakcie. Ako prvá vystúpila kapela Neznámi, po ktorej nasledoval program v podaní kapely Slniečko s Petrom Remišom a hosťami. Svojimi pesničkami prilákali početné publikum, ktoré kapelu vyprevádzalo búrlivým potleskom. Program ďalej pokračoval koncertom skupiny Polemic. Okrem toho, že hudobníci predstavili pesničky z nového albumu spestrili zábavu aj ľahkým tancom, ktorý naučili divákov. Nasledovali vystúpenia skupín SVS a Experiment. Potom už tanečná zábava pokračovala až do rána pod taktovkou hudobnej skupiny Rytmus.

[singlepic id=1610 w=320 h=240 float=left]Organizátori Vidlometu – majstrovstiev sveta v hode vidlami sa dohodli s UNICEF, najväčšou svetovou organizáciou pomáhajúcou deťom po celom svete, na tom, že výťažok z Vidlometu bude použitý na dopravu vakcín proti novorodeneckému tetanu a samotné zaočkovanie do Laosu. Do súťaže sa mohol zapojiť každý, kto mal zakúpenú platnú vstupenku. Usporiadateľ prispel za každý hodený meter 1 centom. Po súčte všetkých hodov vyšla celková dĺžka takmer na 5 km. Novinkou nebol len Vidlomet, ale i kopanie futbalových penált. Súťaže sa zúčastnili najmä muži, ale našli sa aj odvážne ženy, ktoré sa svojimi výkonmi nenechali zahanbiť. Jedným z brankárom bol aj futbalový reprezentant Ján Mucha.

Pravidelnými účastníkmi Beckovských slávností sú  Bludní rytieri, ktorí spolu so spriatelenými skupinami predviedli pri otvorení dobovú šarvátku, po ktorej nasledoval [singlepic id=1628 w=320 h=240 float=right]sprievod rytiera Ctibora a bitka o územie Beckova. Divákov zaujali krásne rytierske brnenia, kone, streľba z diel, katapult, meče, či ukážky bojov. V druhej popoludňajšej bitke predviedli techniky bojov a bojových formácií. Vo večernej bitke zase ukázali vyjednávanie o územie, podrazy i kruté boje, pri ktorých sa nešetrili. Prekvapením na záver bolo ohlásenie nočnej bitky, ktorá v programe nebola. Po západe slnka sa rytieri pustili do posledného boja. Nočnú tmu ožiarili výbuchy dela, oheň a svetlice, ktoré vykúzlili v tejto bitke nezabudnuteľnú atmosféru takmer ako v skutočnosti. Rytieri do Beckova patria a sľúbili, že keď skončí rekonštrukcia hradu, opäť sa presunú medzi hradby a atmosféra bude dokonalá.

Reklama

[singlepic id=1637 w=320 h=240 float=left]Sprievodnými programom bol tradičný remeselný jarmok, ktorý ponúkal množstvo tovarov, remesiel, aj tradičnej kuchyne z 15. storočia. Od perníkov, sladkostí, cukrovej vaty cez ručne vyrábanú obuv, opasky, kabelky, šperky, drevené hračky, prútené výrobky, čipkované čiapky až po vzdušné kvety, či slamené dekorácie. V parku, plnom stromov a príjemného tieňa, bolo pripravených množstvo atrakcií pre deti, jazda na rytierskych koňoch, dobová kuchyňa, lukostreľba, hrnčiarstvo, kolotoče, autodráha, nafukovací hrad so šmykľavkou a elektrické motorky. Všetci, ktorí prišli na Beckovské slávnosti strávili úžasný, príjemný deň v skvelej spoločnosti.

Text a foto: Ivan Jurák

[nggallery id=61]

Populárne články