Connect with us

Aktuality

Rýchla výmena riaditeľa NAW mala zabrániť neistote medzi zamestnancami

Published

on

Reklama
Reklama

Štát zvýšil počet svojich zástupcov v správnej rade nemocnice, inak by riaditeľa nemohli odvolať. Protistrana sa chce brániť súdnou cestou.

[singlepic id=18666 w=520 h=340 float=center]

 

„Nová pani riaditeľka bola vybraná bez výberového konania, nakoľko sa správna rada NAW n. o. vo svojej väčšine (štyria členovia správnej rady) zhodla na tom, že spĺňa požiadavky na post riaditeľa z hľadiska vzdelanostného ako aj z hľadiska skúseností z praxe, ako aj z dôvodu nevzbudzovať pocit neistoty medzi zamestnancami nemocnice, ktorý je vyvolaný častými zmenami vo vedení nemocnice,“ uviedla v písomnej odpovedi pre PNky.sk Drahoslava Kupcová, predsedníčka správnej rady.

Reklama

K odvolaniu Róberta Mamrillu prišlo v utorok 27. novembra. V ten istý deň delegovalo ministerstvo zdravotníctva do správnej rady Lukáša Kmeťa. Marek Brezinčan sedí v najvyššom orgáne tejto inštitúcie od 14. septembra, Michal Straka a Drahoslava Kupcová od 6. septembra. Zástupcami zamestnancov sú Magdaléna Kovačovičová a Alan Suchánek (od 25. mája 2011).

„Vyššie uvedení členovia splnili všetky požiadavky na dané posty,“ odpovedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková na otázku, či zo strany štátu nejde o politické nominácie. Aké požiadavky museli splniť nekonkretizovala.

Podľa jej slov využilo ministerstvo zákonnú možnosť realizácie personálnych zmien. O tom, či mohlo do správnej rady dosadiť aj šiesteho člena a získať tak väčšinu potrebnú na odvolanie riaditeľa, bude pravdepodobne rozhodovať súd.

REKLAMA

Dôvodom na odvolanie Roberta Mamrillu bola podľa Drahomíry Kupcovej „nedostatočná komunikácia so správnou radou. Riaditeľ Ing. Mamrilla správnej rade NAW n.o. Piešťany nepredložil v lehote do 30. 11. 2012 návrh rozpočtu na rok 2013 a vyjadril sa, že ani v zákone stanovenej lehote ho nepredloží, správna rada má za to, že zo strany Ing. Mamrillu prišlo k porušeniu povinnosti vyplývajúcej zo zákona a zo Štatútu NAW n. o. Pieťany.“

Nová riaditeľka je absolventkou právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. „Po vykonaní koncipientskej praxe zložila advokátske skúšky a vykonávala samostatnú advokátsku prax, počas ktorej zastupovala aj nemocnice. Neskôr bola riaditeľkou organizácie zriadenej Nitrianskym samosprávnym krajom, zameranej na oddlžovanie nemocníc v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti,“ komentovala kvalifikačné predpoklady Márie Domčekovej šéfka správnej rady s tým, že je hlavnou úlohou jej nemocnicu ekonomicky a personálne stabilizovať.

Text: Martin Palkovič

Populárne články