Connect with us

Aktuality

Rozbieha sa petícia za vyhlásenie referenda o kúpalisku

Published

on

Reklama
Reklama

Občania majú rozhodnúť kde bude stáť, ako bude vyzerať aj kto ho bude financovať. Iniciátori petície z občianskeho združenia Ľudia pre lepšie Piešťany potrebujú na vyhlásenie referenda asi 7 500 podpisov. Vyzbierať ich chcú v priebehu letných prázdnin.

slimakova tamajka hynek (2)

REKLAMAheaven rest

Mestskí poslanci za stranu Smer-SD Miloš Tamajka a Michal Hynek, ktorí pôsobia v OZ Ľudia pre lepšie Piešťany, o tom informovali dnes na tlačovej konferencii. Petíciu s dostatočným množstvom podpisov chcú predložiť na rokovanie mestského zastupiteľstva v septembri. Podľa zákona musí byť miestne referendum vyhlásené do 90 dni od doručenia obci. Iniciátori ho chcú spojiť s komunálnymi voľbami, ktoré sa majú uskutočniť koncom roka.

Reklama

Miloš Tamajka si myslí, že poslanci ani občania sa nezhodujú na tom, akú formu má kúpalisko mať, kde má stáť a kto ho má financovať. „Práve preto sme sa rozhodli zorganizovať cez občianske združenie Ľudia pre lepšie Piešťany petíciu, ktorá sa bude týkať referenda o kúpalisku. Tým dáme možnosť občanom vyjadriť sa, či chcú alebo nechcú nové kúpalisko, a za akých podmienok.“

K projektu pri futbalovom štadióne, na ktorý už samospráva vynaložila asi 72-tisíc eur, sa Miloš Tamajka nevyjadril: „Plánujeme mať stretnutia s ľuďmi a nechcem tu hovoriť svoj názor, aby neboli ovplyvnení, pretože si chceme vypočuť skôr obyvateľov. Momentálne nechcem hovoriť, že som za to alebo za to, aby neprišlo k ovplyvňovaniu názorov.“

Taktiež zatiaľ nie je jasné, kde a kedy budú môcť Piešťanci petíciu podpísať. Do zbierania podpisov sa zapoja sympatizanti OZ Ľudia pre lepšie Piešťany, ale podľa Michala Hyneka uvítajú aj pomoc od členov iných občianskych združení prípadne mestských poslancov.

Na septembrovú schôdzu zastupiteľstva zároveň iniciátori petície predložia návrh nariadenia o miestnom referende, ktoré Piešťanom zatiaľ chýba. V ňom má byť zakótované napríklad to, koľko ľudí musí v plebiscite hlasovať, aby bol platný. Miloš Tamajka nekonkretizoval, aké kvórum bude presadzovať.

Kúpalisko bolo témou aj na stredajšom zastupiteľstve. Poslanci schválili návrh Márie Beňovej (Smer-SD), aby bola z prebytku v hospodárení mesta za rok 2013 vytvorená rezerva na jeho výstavbu vo výške 376 500 eur. Tieto peniaze plánovala radnica použiť na rekonštrukcie ulíc Sládkovičova a Andreja Hlinku.

Asi dvojnásobnú sumu na kúpalisko mala samospráva odloženú aj v minulosti. Poslanci však na jar minulého roka rozhodli, že tieto peniaze použijú na opravy ciest.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články