Connect with us

Aktuality

Rozbehla sa petícia proti zákazu pitia alkoholu na verejnosti

Published

on

Reklama
Reklama

Petíciu, ktorá je spojená so snahou vysvetliť ľuďom, prečo je návrh nariadenia o zákaze  požívania alkoholu na verejných priestranstvách nesprávny rozbehol aktivista Pavol Veres 27. novembra. Do 11. decembra chce vyzbierať dostatok podpisov na to, aby mala žiadosť o neprijatie tohto nariadenia dostatočnú váhu.

[singlepic id=20978 w=320 h=240 float=right]V odôvodnení tejto žiadosti sa okrem iného píše: „VZN nijakým spôsobom neprihliada k tomu, či človek požívajúci alkohol ničil majetok, správal sa násilne, alebo inak obťažoval ostatných obyvateľov. Naopak, trestá každého, kto požíva alkoholické nápoje bez ohľadu na iné jeho správanie.“ Nariadenie by mohlo byť na programe zastupiteľstva už 15. decembra.  „Ak sa bude na tomto zastupiteľstve schvaľovať rozpočet, posunieme schválenie nového nariadenia do ďalšieho najbližšieho zastupiteľstva,“ informoval náčelník Mestskej polície Marcel Mihálik.

„Ak by sa posunul termín hlasovania zastupiteľstva na január, petíciu predĺžime. Na rozdiel od pripomienky, ktorá sa týkala májového návrhu VZN, touto petíciou chceme už definitívne zabrániť prijatiu akéhokoľvek VZN s podobným zákazom v budúcnosti,“ povedal Pavol Veres.

Zatiaľ odporcovia návrhu zvolili iba elektronickú formu petície. „Predpokladáme, že väčšina záujemcov o jej podporu sa k nej najľahšie dostane prostredníctvom internetu, kde si v pohodlí môže prečítať jej znenie. Podľa toho ako sa bude vyvíjať počet podpisov, zvážime aj oslovovanie občanov v uliciach,“ doplnil P. Veres.

Reklama

Petície získané priamo od občana majú podľa jeho slov rovnakú váhu ako elektronické: „Je zavedená prax, že inštitúcie aj napriek zastaralému zákonu o petičnom práve, akceptujú elektronickú formu a sú povinné sa ňou zaoberať.“

Argumenty za aj proti návrhu VZN o zákaze požívania alkoholických nápojov na verejnosti, si môžete prečítať v týchto článkoch: Diskusia o zákaze alkoholu pokračuje. Priestor dostal aj oponent, Reakcia na diskusiu o zákaze pitia alkoholu, Diskusia o zákaze pitia alkoholu pokračuje. Priestor dostal aj oponent, Dolný Kubín zruší VZN o zákaze pitia alkoholu.

Elektronická petícia je dostupná na tejto adrese: changenet.sk.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články