Connect with us

Aktuality

Rómsky guvernér chce riešiť sociálne problémy

Published

on

Reklama

Rómovia v Trnavskom kraji majú novú autoritu. Je ňou Anton Kudrik, ktorého do funkcie guvernéra menoval kráľ Róbert I. Jeho hlavným poslaním je riešiť sociálne problémy v spolupráci so samosprávami, vládou aj Európskou úniou.

MP 04-23-14 108658

Reklama

Vylepšiť bytovú situáciu v zaostalých komunitách, zlepšiť školskú dochádzku a zakladať hudobné krúžky. To všetko si kladie za úlohu rómsky guvernér pre Trnavský kraj. Anton Kudrik prezývaný Berci je z Piešťan a funkcia, ktorú dostal od nového rómskeho kráľa, bola preňho samotného prekvapením.

„Róbert I. mi udelil menovací dekrét, na základe ktorého môžem zastupovať Rómov v Trnavskom kraji,“ vysvetľuje Anton Kudrik. V tejto súvislosti sa už stretol s primátorom Remom Cicuttom a plánuje navštíviť župana Tibora Mikuša aj ďalších primátorov a starostov.

Reklama

Vajdovia z celého Slovenska sa vo februári stretli v Dunajskej Strede, bolo to prvýkrát v histórii, čo všetci sedeli pri jednom stole. Zvolili si kráľa, ktorého neskôr v Košiciach korunovali. A spolupráca by mala pokračovať.

„Chceme Rómov zjednotiť, aby sa prispôsobili životným požiadavkám a vybudovať im riadne životné podmienky,“ vysvetlil Anton Kudrik. Najvážnejšie sociálne problémy vidí v rómskych komunitách v okolitých obciach. Ako príklady spomenul Ratnovce a Prašník.

REKLAMA

On sám chce byť pre tamojších Rómov autoritou, ktorú budú rešpektovať. Zužitkuje pritom skúsenosti, ktoré získal ako vajda. „Keď bude nejaký konflikt, zavolám si ich a zjednám nápravu.“

V Piešťanoch vidí problém napríklad v zhromažďovaní Rómov pred obchodným centrom Aupark. Zlepšiť chce aj školskú dochádzku. K vzdelávaniu detí majú prispieť hudobné krúžky, na ktorých získajú vzťah k svojej kultúre.

Rozpory vo vnútri rómskej komunity v našom meste podľa jeho slov vyrieši dialóg. Guvernér chce riešiť aj otázku neplatičov.

Zástupcovia Rómov nadviažu spoluprácu aj s Európskou úniou, odkiaľ by mali získať peniaze na realizáciu svojich plánov. V dohľadnej dobe sa uskutoční stretnutie guvernérov, na ktorom si dohodnú ďalší postup.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články