Connect with us

Aktuality

Riaditelia cirkevných škôl sa stretli s arcibiskupom

Published

on

Reklama
Reklama

Koncom januára sa na Arcibiskupskom úrade v Trnave stretli riaditelia katolíckych škôl pôsobiacich na územíTrnavskej arcidiecézy s arcibiskupom Jánom Oroschom. Ten ich počas spoločnej omše povzbudil, aby pri prekonávaní prekážok a neistôt nasledovali príklad Abraháma a Mojžiša a zdôraznil veľký prínos katolíckych škôl pre celú spoločnosť. V pracovnej časti stretnutia sa riaditelia okrem iného dozvedeli o plánovaných grantových projektoch združenia Renovabis.

Cirkevné a súkromné školy dostávajú z daní fyzických osôb od obcí nižšie finančné prostriedky ako školy v ich zriaďovateľskej pôsobnosti. Tieto školy tak majú sťaženú úlohu predovšetkým pri zabezpečení rozvoja materiálneho vybavenia.  Podpora z grantov by mohla čiastočne riešiť napríklad aj situáciu piešťanskej Základnej školy sv. Márie Goretti, či Gymnázia sv. Michala Archanjela.  Podľa Dušana Kolenčíka, hovorcu arcibiskupského úradu, riaditeľom katolíckych škôl bola poskytnutá zatiaľ iba všeobecná informácia o výzve katolíckej charitatívnej organizácie Renovabis, ktorá má byť zverejnená na jeseň 2014  a je na školách či na ňu zareagujú. 

Prostredníctvom Nadácie Renovabis nemeckí veriaci podporujú kresťanské diela predovšetkým v postsocialistických krajinách a dialóg medzi západnou a východnou Európou. Renovabis dlhodobo podporuje viacero projektov na Slovensku. Napríklad v roku 2012 financovala táto nadácia  slovenské projekty v objeme 1 200 000 eur.

Reklama

Stretnutie riaditeľov škôl s arcibiskupom sa nieslo i v duchu prežívania Roka Sedembolestnej Panny Márie. Riaditelia informovali o pripravovaných aktivitách na ich školách a dohodli sa spoločnom termíne púte pedagógov a zamestnancov katolíckych škôl Trnavskej arcidiecézy do Šaštína a zorganizovaní ďalšieho ročníka literárno-výtvarnej súťaže Buzalkova Trnava na tému „Bolesti Panny Márie“.

Autor: ht Foto: archív ABÚ Trnava

Populárne články