Connect with us

Aktuality

Piešťanom chýba produkt cestovného ruchu a ochota spolupracovať

Published

on

Reklama
Reklama

Dva propagačné materiály sú podľa kritikov prezentácie Rezortu Piešťany na veľtrhu cestovného ruchu málo. Mestu ako cieľovej destinácií chýba produkt, na ktorý by lákalo návštevníkov.

Trnava na tohtoročnom veľtrhu ITF Slovakiatour vsadila na prezentáciu mesta ako významného stredovekého a sakrálneho sídla a na  tému vinárstva a s ním spojené zážitky. Záhorie sa tam už tradične prezentovalo prostredníctvom gurmánskych pochúťok (trdelník, víno, malé pivovary) a možnosťami aktívneho oddychu, ktoré ponúka Baťov kanál. Stánok Rezortu Piešťany bol podobne ako v minulých rokoch rozdelený na pulty jednotlivých členov tejto organizácie, ktorí ponúkali svoje propagačné materiály.

Na otázku, aký produkt cestovného ruchu prezentoval v Bratislave Rezort Piešťany, jeho riaditeľ Štefan Šiška odpovedal: „Pripravili sme dva propagačné materiály a to Podujatia v Piešťanoch 2014 a Cykloturistické trasy v okolí mesta Piešťany. Prvý materiál je upútavkou na pravidelne sa opakujúce kultúrno-spoločenské akcie poriadané v našom meste. Ku každej akcii je sprievodná fotka a presný dátum konania. Materiál bol vytvorený ako plagát ale aj stolový kalendár. Druhým materiálom sú cykloturistické mapy v regióne. Je to súbor cykloturistických trás pre cestnú a horskú cyklistiku. Každá trasa poskytuje informácie o vzdialenosti, predpokladanom čase, náročnosti a popis zvolenej trasy.“ Riaditeľ OCR bol spokojný aj so záujmom návštevníkov: „Môžem povedať, že náš stánok bol neustále obklopený záujemcami o informácie o našom meste a členovia boli spokojní so záujmom o pobyty v ich zariadeniach.“

Opačný názor na prezentáciu Rezortu Piešťany má riaditeľ hotela Máj Milan Strečanský: „Prezentácia Rezortu Piešťany bola absolútne amatérska. Nebola prezentovaná žiadna ucelená ponuka Rezortu, žiadna aktivita, žiaden produkt cestovného ruchu, nič.“  Toto zariadenie je členom oblastnej organizácie cestovného ruchu a na veľtrhoch sa spolu so samosprávou a kúpeľmi zúčastňuje už roky. „Na čo sa tu hráme? Piešťany už dávno nemajú kredit strediska cestovného ruchu, nemajú čím prilákať návštevníkov. Iné mestá, respektíve destinácie sú vysoko aktívne, majú presne definovanú stratégiu, na aké aktivity chcú návštevníkov do svojich destinácií lákať. Piešťany neponúkajú nič. Svoj kredit môžu z môjho pohľadu znovu získať len vybudovaním mestských termálnych kúpeľov alebo termálneho aquaparku,“ dodal Milan Strečanský.

Reklama

Bludní rytieri skončili po dvoch dňoch

Na výzvu Rezortu pre svojich členov ešte pri príprave, aby prišli s nápadmi ako prezentáciu ozvláštniť, odporučili a prostredkovali zástupcovia hotela Máj vystúpenia Bludných rytierov, ktorí prevádzkujú repliku historickej lode Hyperborea na rybníku pri Rybárskom dvore. Bludní rytieri počas prvých dvoch dní výstavy pomáhali s lákaním návštevníkov do stánku Rezortu Piešťany. Prechádzali výstaviskom a bubnujúc pozývali ľudí k pódiu, kde sa žrebovali každú hodinu 3 relaxačné masáže, ktoré robila fyzioterapeutka z hotela Máj priamo na stánku.

Vo štvrtok popoludní vystúpili Bludní rytieri na hlavnom pódiu s ukážkami šermiarskych súbojov. Všetku prezentáciu robili bez nároku na odmenu, na oplátku za svoje služby chceli iba propagáciu lode kotviacej na rybníku pri Sĺňave. Druhé vystúpenie malo byť v nedeľu, ale žiaľ už sa neuskutočnilo.“ Táto atraktívna podpora skončila v sobotu, kedy boli Bludní rytieri zo stánku Rezortu vykázaní. Pritom mnoho ľudí sa zastavilo pri ich prezentačnom stolíku, fotografovali sa s nimi a tešili sa, že v Piešťanoch pribudla nová atrakcia. Rozhodne boli oživením a za svoje aktivity nečakali žiadnu úhradu. Myslím, že takýto barter mohol byť obojstranne účelný. Bol, ale len napoly a zostala horká pachuť z poníženia a konštatovanie, že „na Slovensku je to proste tak…“,“ hovorí Juraj Lulovič z hotela Máj.

Na vzniknutú situáciu reagoval riaditeľ Rezortu Piešťany Štefan Šiška: „S organizátorom výstavy som im (Bludným rytierom  -pozn. red.) zabezpečil dve bezplatné vystúpenia “Na vlnách staroveku“. Ich vystúpenie bolo súčasťou sprievodného programu v Hale B2 – pódium. Prvé vystúpenie sa uskutočnilo vo štvrtok o 15.00 hodine. Následne si však zvolili stánok RP na ďalšiu propagáciu, s čím som nesúhlasil a požiadal som zástupcu spoločnosti, aby dodržiavali vopred dohodnuté podmienky. Ak by si splnili podmienky členstva, mali by možnosť propagovať sa na našom stánku. Táto podmienka sa u nich nestretla s porozumením. Následne opustili stánok RP a dohodnutého druhého vystúpenia sa v nedeľu nezúčastnili.“

Zvláštne je, že prítomnosť skupiny na stánku začala vadiť až po dvoch dňoch. Jaroslav Matejka, ktorý účasť Bludných rytierov zastrešoval hovorí, že žiadne detailné podmienky s Rezortom nemali dohodnuté, takže ich nemohli porušiť. „Od začiatku  sme hovorili, že pomôžeme s propagáciou s tým, že si tiež odprezentujeme naše aktivity. Iní vystavovatelia si za takúto podporu platia, my sme ju ponúkali ako obojstranne výhodnú spoluprácu. Je škoda, že to takto dopadlo,“ konštatoval J. Matejka.

Text: mp a th Foto: www.facebook.com/pages/Mesto-Piešťany

Populárne články