Connect with us

Aktuality

Riaditeľ hotela Magnólia: Členské v Rezorte Piešťany je vysoké

Published

on

Reklama

Oblastná organizácia má byť prístupná pre každý subjekt cestovného ruchu. Menších údajne limituje výška  členského. Nepáči sa ani riaditeľovi hotela Magnólia.

[singlepic id=25579 w=320 h=240 float=right]„Prijatý zákon bohužiaľ nie je dokonalý. Nestanovil výšku príspevku pre pristupujúcich členov, ale ponechal to na jednotlivé oblastné organizácie. Bola to chyba. Veď nie je možné, aby v Bratislave hotel s 200 izbami platil 550 eur a v Piešťanoch 1000 eur,“ povedal o novej legislatíve na podporu cestovného ruchu riaditeľ hotela Magnólia, Vladimír Ondrejech.

Reklama

Bratislavská organizácie cestovného ruchu podrobne určuje výšku členského pre jednotlivé druhy subjektov. Napríklad reštaurácie a taxi služby zaplatia 200 eur, kaviarne a kempingy 150 eur, hotely podľa počtu izieb a hviezdičiek od 200 do 550 eur. V Rezorte Piešťany rozhoduje o výške členského valné zhromaždenie. V prvom roku je povinný príspevok každého subjektu 1000 eur. Členovia môžu príspieť aj dobrovoľnou sumou.

„Myslím si, že výška príspevku bez ohľadu na kapacitu ubytovania je neúnosná a demotivujúca. Nie každý podnikateľský subjekt si to v dnešných ťažkých časoch môže dovoliť. Hrozí vytvorenie dohôd dominantných hráčov, ktorí sa budú za tieto peniaze propagovať,“ uviedol Vladimír Ondrejech.

Reklama

Riaditeľka hotela Sandor Pavillon, Daniela Miháliková vysvetlila vznik modelu financovania takto: „Pri návrhu piešťanského modelu bral primátor Remo Cicutto do úvahy kúpele ako pilier, od ktorého sa odvíjali princípy vzniku organizácie, a to z dôvodu, že mali byť subjektom, ktorý vloží do organizácie okrem povinného členského aj dobrovoľný príspevok. Pokiaľ tak kúpele neučinia, tento model sa preukáže ako zlá voľba, pretože privysoký členský príspevok znemožňuje vstup do organizácie malým a menej solventným podnikateľom. Pritom jedným z cieľov organizácie má byť práve motivovanie malých podnikateľov spolupracovať a participovať na cestovnom ruchu.“

Otázne však je, či budú mať malé subjekty záujem vstúpiť aj v prípade, že prezídium predstavenstva kúpeľov 23. februára schváli dobrovoľný príspevok vo výške 19 tisíc eur.

V dlhšie fungujúcej organizácii cestovného ruchu Klaster Liptov sa zakladajúci členovia dohodli na financovaní na základe poplatku za návštevníka (súkromné subjekty) a v prípade samosprávy za návštevníka, ktorý na území mesta alebo obce prenocuje.

[singlepic id=25596 w=320 h=240 float=left]Riaditeľ hotela Magnólia ďalej povedal, že primátora žiadal o členstvo v organizácii písomne, ale ani po mesiaci nedostal odpoveď.

„Zakladajúcimi členmi sa stali tie organizácie, ktoré sa aktívne podieľali na prezentácii mesta, či už na veľtrhoch alebo výstavách a finančne na ne prispievali. Keďže hotel Magnólia s mestom na takýchto akciách nespolupracoval, nebol oslovený stať sa zakladajúcim členom. To však nevylučuje možnosť stať sa členom Rezortu Piešťany v budúcnosti. Do Rezortu Piešťany má možnosť vstúpiť ktokoľvek po kladnom rozhodnutí orgánov oblastnej organizácie cestovného ruchu,“ píše sa v stanovisku radnice.

Text: Martin Palkovič

Populárne články