Connect with us

Aktuality

Rezort označil pamätihodnosti tabuľkami za 2-tisíc eur

Published

on

Reklama

Objekty, ktoré sú považované za historické dedičstvo nášho mesta, majú od polovice júna jednotné označenie. Tabuľky financovala oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany.

[singlepic id=44804 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Kaplnka pri Kolonádovom moste, Stará lekáreň aj Evanjelický kostol – to sú stavby zaradené do zoznamu pamätihodností. Spolu s ďalšími historicky, kultúrne alebo architektonicky vzácnymi objektami majú na základe mestského nariadenia zaručenú zvláštnu ochranu.

Reklama

Najnovšie na ich fasádach pribudli tabuľky z gravírovaného plastu, na ktorých je stručný opis a zdôvodnenie výnimočnosti danej stavby. Výroba a osadenie 35-tich tabuliek stála 1998 eur.

„Budova s monumentálnym eklektickým priečelím s prvkami približujúcimi sa postmoderne bola postavená v rokoch 1924_1925 podľa návrhu v Piešťanoch žijúceho architekta S. Brescianiho. Neskôr bola upravovaná podľa projektu architektonickej kancelárie J. Merganc – O. Klimeš,“ znie informácia na jednej z nich. Text je doplnený erbom mesta a poznámkou: „Zhotovené s podporou Rezortu Piešťany.“

Táto tabuľka visí na budove Piešťanského informačného centra a na rozdiel od ostatných je dobre čitateľná. Rovnaké štítky na objektoch v okolí (vily Alexander, Loger, Astoria, Hron) sú približne vo výške 2,5 metra a ich drobné písmo môže byť problém prečítať.

„Vizuál tabuliek prešiel schvaľovacím procesom a bol odobrený Krajským pamiatkovým úradom. Vzhľadom na umiestnenie na fasádach budov sú tabuľky zhotovené v prevedení, ktoré odolá poveternostným podmienkam,“ píše sa v tlačovej správe, ktorú zverejnili pri príležitosti osadenia tabuliek. Ide o gravírovaný plast na hliníkovom nosiči.

Ku chýbajúcim jazykovým mutáciám riaditeľka Rezortu Piešťany Katarína Hallová dodáva, že sa s nimi počíta v ďalšej fáze – pri príprave printových materiálov o pamätihodnostiach: „Jazykové mutácie by sa nezmestili, resp. text by na danú veľkosť tabuľky nebol čitateľný.“

[nggallery id=2378]

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

bkk

Populárne články