Connect with us

Aktuality

Realizácia Paralympijskeho centra sa odďaľuje už vyše 5 rokov

Published

on

Reklama
Reklama

Ani päť rokov potom, čo sa rozbehol projekt výstavby Paralympijského centra v Piešťanoch nevedno kedy bude stavba realitou. Jediný výsledok stavebnej činnosti je chýbajúca hádzanárska hala, ktorú zbúrali na jar 2007. „Keďže žijete na Slovensku viete, že situácia nielen z finančného, ale aj z politického hľadiska je nestabilná. Takže je veľmi obtiažne realizovať projekt v takomto rozsahu. Napriek tomu vyvíjame maximálne úsilie, aby sa ho podarilo úspešne dokončiť,“ píše s v poslednom vyjadrení na túto tému  predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

[singlepic id=22367 w=320 h=240 float=left]„V roku 2008 sme spustili byrokratický proces, bez ktorého nie je možné vybudovať Paralympijské centrum: teda novovytvorenie architektonickej štúdie, projektovej dokumentácie v plnom rozsahu, stavebných povolení, verejného obstarávania a mnohých ďalších schvaľovacích procesov, vrátane dokúpenia pozemkov od mesta Piešťany, aby sa projekt v tomto rozsahu mohol zrealizovať. So ZSE sa práve ukončil proces dohody o vybudovaní novej trafostanice pre centrum a v súčasnosti prebieha kontrola Úradu pre verejné obstarávanie,“ popisuje situáciu J. Riapoš.

Hádzanársku halu dala radnica do prenájmu na 30 rokov v roku 2005 a okolitý pozemok s rozlohou 2,7 hektára predalo mestské zastupiteľstvo v júli 2006 za 7,9 milióna korún. Nasledovala demolácia „Nafukovačky“, ktorá vyžadovala rekonštrukciu, podľa sľubov však už na jeseň 2007 mala byť hotová hrubá stavba Paralympijského centra.

Na jar 2008 vznikol spor s dodávateľom stavby firmou Kovo-in (teraz Trimetal), ktorý sa vlečie dodnes. V septembri toho istého roka požiadal Ján Riapoš zastupiteľstvo o predaj ďalších pozemkov s celkovou rozlohou 1325 m2 za cenu 800 Sk/m2, podľa metodiky sa cena mala pohybovať nad 2500 Sk za meter. Mesto sa [singlepic id=22369 w=320 h=240 float=right]vtedy so súhlasom poslancov taktiež vzdalo predkupného práva na všetky predané pozemky. Na otázku prečo bolo nutné, aby sa radnica vzdala predkupného práva, Ján Riapoš v poslednom písomnom stanovisku neodpovedal. „Dôvodom bol nepeňažný vklad predmetných nehnuteľností Slovenského paralympijského výboru, o.z. do novozaloženej spoločnosti Paralympijské centrum, a.s., ktorej jediným zakladateľom a akcionárom je SPV, o. z.,“ informovala Lívia Damboráková, vedúca organizačno-právneho odboru MsÚ.

Reklama

V júni 2009 pre Piešťanský týždeň Ján Riapoš povedal, že stavať sa začne na jeseň. V lete 2010 paralympionici vybrali vo verejnom obstarávaní za zhotoviteľa stavby firmu Bolton z Nového Mesta nad Váhom. V októbri 2010 J. Riapoš sľub o výstavbe zopakoval, s tým, že prvé práce spustia do konca roka. Po ďalšom roku vo svojom poslednom aktuálnom vyjadrení píše: „Bez ukončenia všetkých papierových záležitostí, inžinierskych sietí a infraštruktúry nie je možné začať s výstavbou. Berúc do úvahy už v úvode spomínanú aktuálnu finančnú a politickú situáciu na Slovensku, sa tempo logicky spomalilo a o ďalšom priebehu Vás budeme informovať.“

Videovizualizácia Paralympijského centra:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KADlBp8M3jU[/youtube]

Text: M. Palkovič, T. Hudcovič Foto: M. Palkovič

Populárne články