Connect with us

Aktuality

Primátor Tamajka odmietol tvrdenia o privatizácii Bytového podniku a zdražení tepla

Published

on

Reklama
Reklama

Posledné Mestské zastupiteľstvo mesta Piešťany, ktoré sa konalo v septembri, prinieslo naozaj búrlivú diskusiu o Bytovom podniku Piešťany. Poslanci vyčítali primátorovi a vedeniu spoločnosti na jednej strane nedostatočnú komunikáciu, ale zaoberali sa aj súťažou o servis a monitorovanie kotolní, ktorú vyhrala firma ESM-YZAMER z Trnavy. Miloš Tamajka sa bránil vyjadreniami ohľadom vykonštruovaných útokov na svoju osobu v piešťanskom týždenníku, dementoval informácie ohľadom privatizácie a zdražovaní tepla, ale poukázal aj na výrazne vyšší disponibilný zisk, ktorý sa podarilo BPP dosiahnuť. Celú diskusiu k téme si môžete pozrieť tu.

Časť diskusie na zastupiteľstve 20. septembra sa venovala zmluve so spoločnosťou ESM – YZAMER, pričom Peter Jančovič chcel od konateľa Bytového podniku Pavla Vermeša zistiť ako je možné, že Piešťanský týždeň vedel už 28. augusta o víťazstve tejto spoločnosti v súťaži. Vermeš v búrlivej reakcii uviedol, že na to sa treba spýtať tohto regionálneho periodika a sám nevie ako informácie získava.

Členka zastupiteľstva Iveta Babičová upozornila, že to zrejme súviselo s nastavením podmienok výberu vhodných kandidátov, ktoré už dopredu diskvalifikovali ďalších kandidátov. Vyhodnocovanie súťaže prebiehalo v spoločnosti Bytový podnik Piešťany až 30. augusta a právnu účinnosť nadobudlo až 4. septembra. Poslanec Jozef Malík požiadal hlavného kontrolóra Mesta Piešťany Martina Svorada, aby sa problematike Bytového podniku Piešťany začal venovať v čo najkratšom termíne a priebežne poskytoval poslancom Mestského zastupiteľstva čiastkové informácie o jej výsledkoch.

Reklama

Konateľ Bytového podniku Piešťany Pavol Vermeš uviedol, že spoločnosť mala zazmluvnené veci, ktoré sa fakturovali, ale nevykonávali a práve spoločnosť ESM-YZAMER má popísať súčasný stav a nastaviť ďalšie narábanie s tepelným hospodárstvom. Trnavská firma nie je na poli energetických služieb a monitoringu žiadnym nováčikom, na trhu pôsobí od roku 1995. V Piešťanoch by mala podľa zmluvy dohliadať a kontrolovať tepelne technické zariadenia, monitorovať kvalitu dodávok tepla a teplej úžitkovej vody, vykonávať nepretržitú pohotovostnú službu, vykonávať obhliadky, overovať hospodárnosť, organizovať havarijné zásahy a realizovať opravy väčšieho charakteru. Podľa zmluvy má BPP vyplatiť ESM-YZAMER za tieto komplexné služby 3772 eur bez DPH mesačne, celkovo, v období od 7. septembra 2017 do 30. septembra 2018, sa jedná o 59 816,40 eur s DPH. Podľa vyjadrení, ktoré odzneli na MsZ by tak mali náklady Bytového podniku na  túto činnosť klesnúť, keďže v predošlom období ju vykonávalo viac firiem, za vyšší obnos.

„V prvom rade chcem podotknúť, pán primátor, že tento bod ste navrhli a zaradili vy, čo je na jednej strane dobre. Ďalšia záležitosť je, že ty ako primátor a ostatní kolegovia z Bytového podniku, prvých päťdesiat percent vašich vyjadrení bolo skôr smerovaných na menované médium Piešťanský týždeň, oligarchov a tak ďalej. To nás vôbec nezaujíma, aké máte vy problémy s týmto Piešťanským týždňom a jeho majiteľom. Ale už to odznelo, len vďaka tomu sa vlastne zastupiteľstvo dozvedelo čo sa deje… Toto všetko nemuselo byť. Keď už si sa ujal toho valného zhromaždenia ako jedno-osobového, ktoré sme nakoniec aj akceptovali, sme ti povedali, ale berieš na seba veľkú zodpovednosť. To sme ti hovorili hneď na začiatku. Tu to máš. Ty si nezvolil žiadnu vhodnú vhodnú komunikačnú koncepciu so zastupiteľstvom,“ povedal vo svojom výstupe Martin Cifra.

Primátor následne poukázal na to, že tento bod rokovania otvoril práve z dôvodu, aby prezentoval informácie zo zákulisia Bytového podniku Piešťany. Zároveň potreboval pred mestským zastupiteľstvom prezentovať fakty a vyvrátiť informácie, ktoré sa týkali zvyšovania cien tepla a privatizácie, ktoré sa objavili v Piešťanskom týždni.

„Pokiaľ Kvasnica robí túto politiku, aby po sto dňoch odkedy som nastúpil, aby na mňa v kuse útočil, či už je to cez úrad, alebo cez bytový podnik, alebo cez letisko to je jedno ako, ale aby stále a stále vytváral a fabuloval lživé informácie, tak pre mňa je zastupiteľstvo kanál (informačný pozn. red.). Ja nie som majiteľom periodika, nemám ani taký finančný kapitál, aby som si platil nejaké články,“ povedal vo svojom vyjadrení Miloš Tamajka.

Miloš Tamajka ďalej uviedol, že za rok 2017 by mal disponibilný zisk dosiahnuť ešte vyššie čísla. Deklaroval, že už v septembri je zrejmý ešte lepší výsledok a zisk, z ktorého veľká časť poputuje do mestského rozpočtu bude viac ako 200 000 eur. 

„Nemajte obavy, aj keď vy nie ste valné zhromaždenie (Bytového podniku Piešťany pozn. red.) a keď ja zastupujem valné zhromaždenie, dobre viete, že vy ste tí, ktorí by museli hlasovať o predaji alebo nepredaji, alebo keď hovorím o privatizácii a o nejakých percentách, čo sa týka Bytového podniku. Čo sa týka konateľov, áno ja som hovoril o dočasnosti pána Vermeša ako konateľa, ale toto sú aj tie konsekvencie toho čo sa deje, sú to neskutočné stále útoky, že robíme niečo zlé. Ja hovorím nerobíme. Veď som spomenul, spustil sa softvér „Po schodoch“, ľudia dostanú informácie, žiadna privatizácia, chystá sa, nepoviem to, že ozdravné, ale kroky, ktoré budú viesť k tomu, aby bol bytový podnik pružnejší,“ dodal primátor.

-lt/Zdroj: Mestské zastupiteľstvo mesta Piešťany, zastupitelsto.sk, infonettv.sk/Foto: archív-

Populárne články