Connect with us

Aktuality

Príde Hotel Slovan o svoju „okrasu“?

Published

on

Reklama
Reklama

Hotel Slovan dal pod názvom Grand Hotel Rónai postaviť v roku 1906 Adolf Rónai podľa plánov rakúskeho architekta Adolfa Oberländera a dlhé roky patril medzi najluxusnejšie stavby na Slovensku. Život prekrásneho hotela sa definitívne zastavil v roku 1985, kedy bol zapísaný na Ústredný zoznam pamiatkového fondu a začala sa pripravovať jeho rekonštrukcia. Tá však nikdy neprebehla a hotel začal chátrať. Na kráse mu nepridalo ani kovové oplotenie, ktoré malo pôvodne chrániť stavbu, ale vďačne poslúžilo aj viac či menej šikovným grafiti „umelcom“. Plot už síce akosi patrí ku koloritu mesta, ale zároveň kazí vzhľad centra a na Krajskom pamiatkovom úrade v Trnave sme zisťovali, ako to s oplotením vlastne je a či bude niekedy odstránené. 

557183_697883400240917_794235245_n

„Krajský pamiatkový úrad doposiaľ nariaďoval a usmerňoval práce, ktoré sa týkali stavby a pozemkov pri stavbe. Nariadenia boli vlastníkom priebežne plnené. Oplotenie KPÚ chápal ako ochranu nevyužívanej stavby a jej okolia. I v súčasnosti je hotel nevyužívaný a z toho dôvodu oplotenie ostalo ponechané ako ochrana nevyužívanej stavby, ktorá by mohla byť bez ochrany lákadlom pre rôzne sociálne živly. Momentálny stav narúša historické prostredie a Krajský pamiatkový úrad sa pokúsi využiť zákonné možnosti na realizáciu nápravy,“ informovala Veronika Kšiňanová z Krajského pamiatkového úradu Trnava.

1557495_771750719520851_1216785410_n

Reklama

Koniec éry komunizmu a nástup mečiarizmu zakliali rekonštrukčné práce a prípadný odpredaj novému vlastníkovi zase zablokovala rakúska firma, ktorá ich mala vykonať. Hotel tak už viac ako 30 rokov postupne chátra a secesný klenot nášho mesta nezadržateľne ohlodáva zub času. Kovový plot, chrániaci hotel pred nájazdníkmi, mal byť síce len dočasným riešením počas rekonštrukcie, ale kvôli jej nezrealizovaniu sa na celé roky stal súčasťou Sadu Andreja Kmeťa a centra mesta. Plot má na sebe už toľko rôznych grafiti vrstiev, že si na ne spomínajú len skutoční pamätníci, najnovšie pribudol ružovo- biely nápis „NEKLAM“. I keď sa výjavy menia, kovová „okrasa“ okolo Hotela Slovan zostáva. Otázne je, dokedy dočasné oplotenie vydrží, nakoľko už má tiež svoje roky, a tiež aké sú zákonné možnosti Krajského pamiatkového úradu na realizáciu nápravy.

-lt//Zdroj: Krajský pamiatkový úrad Trnava/Foto: ht, facebook Piešťany History-

Populárne články