Connect with us

Aktuality

Pri nočnej búrke spadla polovica lipy v Mestskom parku

V noci z 28. augusta na 29. sa prehnali Slovenskom i Piešťanmi silné búrky. Dalo sa očakávať, že vyčíňanie živlov si odnesú hlavne stromy. V Mestskom parku, kde sa nachádzajú i riadne staré jedince, skončila okrem zopár konárov na zemi iba polovica lipy neďaleko Kina Fontána. Jej odstránenie zabezpečili pracovníci Služieb mesta Piešťany v utorok dopoludnia.

Published

on

Reklama
Reklama

Časť kmeňa spadla spadla súbežne s chodníkom, na ktorom však pristálo niekoľko konárov. Našťastie v danom počasí a čase nikoho nezranili. Podľa Martina Tekulu zo Služieb mesta Piešťany, ktorý spadnutý strom odstraňoval, je jasne vidieť, že bol napadnutý hubou. Vyrúbať  budú musieť aj kmeň, ktorý zostal stáť, keďže má narušenú statiku.

Spadnutá lipa napadnutá hubou

Aj vedľajší strom bude mať zrejme napadnutie kmeňa

Aj vedľajší strom bude mať zrejme napadnutie kmeňa 

Napriek tomu, že Služby mesta Piešťany v Mestskom parku pravidelne odstraňujú stromy, ktoré sú choré, alebo nebezpečné, stále sa nájdu také, čo treba vyrúbať. Bodky stromov označených na spílenie ste si mohli aktuálne všimnúť napríklad na ihličnanoch pri vtáčích kŕmidlách. Tie sú suché a napadnuté lykožrútom, pričom hrozí, že by sa tento škodca mohol dostať na borovice v parku, ktoré majú cez sto rokov.

Reklama

 

Suchý ihličnan určený na výrub

Suchý ihličnan určený na výrub

 

Služby mesta Piešťany sa snažia každoročne viac stromov vysadiť ako sa vyrúbe. Kým však tieto jedince dosiahnu majestátnosť stromov spadnutých, alebo vyrúbaných, chce to istý čas.

 

 

Nová výsadba na okraji parku

Nová výsadba na okraji parku

Kmeň lipy napadnutý hubou

Kmeň lipy napadnutý hubou

-th- Foto: th, Martin Tekula

Populárne články