Úvod Aktuality Prenasledovaných kňazov pripomína pamätník na bývalom Teplickom cintoríne

Prenasledovaných kňazov pripomína pamätník na bývalom Teplickom cintoríne

REKLAMA

Nové pietne miesto v parčíku na mieste bývalého Teplického cintorína je venované trom evanjelickým kňazom, ktorí trpeli počas totalitných režimov 환경 스페셜 다운로드. Vzniklo v blízkosti pamätníkov, ktoré pripomínajú kňaza Antona Srholca a piešťanského rabína Jisachara Šlomo Teichtala.

Pietnu uličku na bývalom Teplickom cintoríne za Gymnáziom Pierra de Coubertina od nedele 9 Download aix 7.1. mája dopĺňa pamätná tabula upozorňujúca okoloidúcich na odkaz evanjelických kňazov Jozefa Bučka, Alexandra Baricu a Štefana Dlháňa. Jej autorom je Miroslav Jakubčík 셜록 시즌4 3화 다운로드.

REKLAMA
Dompek Pizza 2021
Buenos pizza  burger
PN Taxi

Jozef Bučka bol účastníkom protifašistického odboja a zomrel počas druhej svetovej vojny v koncentračnom tábore. Alexander Barica sa zapojil do odboja a v 50 아름다운강산 다운로드. rokoch 20. storočia bol obeťou politických perzekúcií zo strany komunistického režimu.

Štefan Dlháň bol prvým piešťanským evanjelickým a finale 2009. v. farárom po znovuobnovení cirkevného zboru. V roku 1953 mu však komunisti odňali štátny súhlas pre kňazské pôsobenie. Vďaka svojej práci a prístupu k ľuďom doteraz zostáva v povedomí Piešťancov.

V parčíku za Gymnáziom Pierra de Coubertina stojí od konca roka 2016 aj nenápadný kameň s tabuľou, ktorá pripomína celosvetovo uznávaného rabína. Jisachar Šlomo Teichtal pôsobil v medzivojnovom období v Piešťanoch. Zažil tu hrôzy prenasledovania židovského obyvateľstva. Videl, ako ponižujú jeho blízkych, neskôr sa skrýval v Budapešti a keď sa na Slovensko vrátil, nacisti ho našli a odvliekli do koncentračného tábora.

Plastika od piešťanského sochára Pavla Bratranca pribudola na bývalom Teplickom cintoríne v lete 2017. Ide o poctu uznávanému kňazovi a filantropovi Antonovi Srholcovi, ktorý navštevoval Piešťany ešte ako príslušník podzemnej cirkvi. Keď už stretnutia skupiny prenasledovaných duchovných neboli v byte na dnešnej Ulici Andreja Hlinku bezpečné, pokračovali v obci Nová Lehota a neskôr aj v Moravanoch nad Váhom.

Krátko pred odhalením pamätníka inicioval Pavol Bratranec aj renováciu torza bývalého Teplického cintorína. Vďaka Balneologickému múzeu Imricha Wintera tam ľudia nájdu aj tabuľu s informáciami o tomto mieste.

Text a foto: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk

REKLAMA