Connect with us

Aktuality

Pozor na podvodníkov, aktuálne lákajú do banky a pošlú aj taxík

Published

on

Reklama
Reklama

Na taktiky podvodníkov, ktorí sa zameriavajú predovšetkým na seniorov sme upozorňovali už viac ráz. Keďže seniori sú v Piešťanoch pomerne silnou skupinou, je isté, že ziskuchtiví jedinci, ktorí sa neštítia podvodu, to budú skúšať stále. Aktuálna taktika je – predstaviť sa ako rodinný priateľ, požiadať o pomoc, pozvať seniora do banky, a aby to zvládol poslať taxík.

„Moju mamu, chcel neznámy pán vylákať do mesta do banky. Predstavil sa po telefóne ako rodinný priateľ, že potrebuje pomôcť a požičať peniaze. Do banky mala prísť taxíkom, ktorý jej on pošle,“ popisuje taktiku podvodníkov naša čitateľka.

„Chvalabohu sme mamu stretli a preverili skutočnosti u známeho a nikam mamu nepustili. Vec sme nahlásili na polícii,“ dodáva čitateľka. Podľa informácií, ktoré má k dispozícii, podvodníkom sa týmto spôsobom podarilo vylákať od istého staršieho pána 3000 eur. O informácie sme požiadali aj hovorkyňu polície a článok budeme aktualizovať.

Stále však platí: „Nedôverujte cudzím!“. Na toto treba pravidelne upozorňovať seniorov a pripomínať im ako sa majú v takejto situácii zachovať. Podvodníci často dôchodcom zatelefonujú a predstavia sa ako ich rodinný príslušníci, ktorí potrebujú finančnú pomoc. Obete presvedčia, že si pre peniaze nemôžu prísť osobne a dôverčiví seniori odovzdajú často celé svoje úspory úplne cudzej osobe.

Reklama

babka-podava-peniaze-2 kopie kopieK hotovosti sa páchatelia vedia dostať aj iným spôsobom. Do domácností sa dostanú pod zámienkou predaja tovaru (kuchynský riad, deky, vitamíny). Inokedy ponúkajú potravinovú pomoc, prichádzajú odpísať vodu, plyn alebo elektrinu. Vždy majú pri sebe veľkú hotovosť a obeť požiadajú o jej rozmenenie. Pri tom zistia, kde má uložené peniaze. Neskôr využijú akúkoľvek nepozornosť a z domácnosti odídu aj s úsporami.

Preto polícia seniorom radí, aby nedôverovali a nikdy nepožičiavali peniaze neznámym osobám. Nemali by tiež otvárať neznámym, ktorí ponúkajú tovar alebo služby. Vždy si musia overiť totožnosť pracovníkov, ktorí neohlásene prídu odpisovať energie a v prípade pochybností ich radšej odmietnuť. Pomáhajú dobré vzťahy so susedmi, pretože v prípade potreby je ich pomoc najrýchlejšia. Ak sa seniori stretnú s podozrivým správaním cudzej osoby, ktorá sa pod rôznymi zámienkami snaží dostať do ich bytu, ihneď by mali kontaktovať políciu na čísle 158.
-th/mp- Ilustr. foto: -mp-

Populárne články