Connect with us

Aktuality

Požiar garáže a prístavby rodinného domu spôsobil škody za desiatky tisíc eur

Vo štvrtok 26. januára 2023 pred 13-tou hodinou zasahovali hasičské jednotky z Piešťan a Trnavy pri ohlásenom požiari garáže v radovej zástavbe na ulici sv. Cyrila a Metoda v Piešťanoch.

Published

on

Reklama


„Majiteľ sa nachádzal v čase príjazdu hasičov mimo horiaceho objektu. Po vykonanom prieskume na mieste udalosti bolo zistené, že plamene zachvátili jednopodlažnú garáž a priľahlú prístavbu rodinného domu. Spopod striech oboch stavieb sa šírilo silné dymenie. Garáž spolu s prístavbou sa nachádzali hneď vedľa dvojpodlažného rodinného domu. Spoločnou stenou vytvárali jeden celok. V prvom podlaží vo vstupných dverách boli už viditeľné plamene. Priestory rodinného domu boli zadymené. Počas hasiacich prác sa na ventiláciu zadymených priestorov vstupnej chodby a schodiska použil pretlakový ventilátor,“ informovala Lena Košťálová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave.

Reklama

Obytný priestor rodinného domu bol spojený s garážou jednými dverami, ktoré sa nachádzali vedľa schodiska. Požiar sa šíril z vonkajšej strany spod strechy garáže na fasádu druhého podlažia rodinného domu. Z opačnej strany horiacej garáže a prístavby sa nachádzala garáž susedného rodinného domu spojená spoločnou jednou stenou. Požiar sa však nestihol rozšíriť na susedný objekt.

„Okamžite po príchode jednotiek nariadil veliteľ zásahu použiť vysokotlakový prúd na plamene nachádzajúce sa nad vstupom do rodinného domu. Zabránilo sa tak ďalšiemu ich šíreniu smerom na rodinný dom. Zároveň bol nasadený prvý „C“ prúd z prednej strany horiacej garáže. Hasenie prebiehalo cez vytvorené otvory. Rozhodnuté bolo i o nasadení ďalšieho „C“ prúdu smerujúceho z dvoru rodinného domu. Súčasne prebiehalo i odpojenie hlavných prívodov zemného plynu a elektrickej energie. Vzápätí veliteľ zásahu vydal pokyn prostredníctvom policajnej hliadky, aby všetky civilné osoby, nachádzajúce sa práve v blízkosti požiaroviska, opustili priestor. S postupným príchodom posilových jednotiek (hasičská jednotka obce Vrbové) sa nasadil ďalší prúd zo strany susednej garáže. Príslušníci začali likvidačné práce zo strechy garáže so súčasným rozoberaním plechovej strešnej konštrukcie pomocou motorovej píly a ručného náradia. Zároveň bola z prednej strany garáže odstránená rolovacia vstupná brány a príslušníci začali s hasiacimi prácami aj z vnútra objektu. Postupným rozoberaním konštrukcie prišlo k lokalizácii požiaru,“ popísala situáciu L. Košťálová.

Reklama

Priamo pred horiacou garážou boli zaparkované dve osobné autá. Majiteľ zabezpečil ich preparkovanie na vedľajšiu ulicu. Obe osobné autá mali mierne poškodenie spôsobené odletujúcimi úlomkami z horiacej budovy. Hovorkyňa tiež informovala, že v súčinnosti s políciou boli kontaktovaní majitelia susediacich domov, aby ich sprístupnili na kontrolu. Ani v jednom z nich sa nezistili stopy alebo škody po požiari alebo po zadymení.

„Príčina vzniku požiaru je v súčasnej dobe v štádiu vyšetrovania. Predbežná škoda, ktorú požiar spôsobil, bola odhadnutá sa hodnotu 200 000 €. Zasahujúcim príslušníkom sa podarilo uchrániť majetok v sume 500 000 €. Pri udalosti neprišlo k žiadnemu zraneniu,“ uzatvára L. Košťálová.

-red- / KR HaZZ v Trnave  Foto: ht, HaZZ v TT    Video: kv

Populárne články