Connect with us

Aktuality

Posvätili Krížovú cestu – základ piešťansko-bančianskej kalvárie

Published

on

Reklama
Reklama

Jednotlivé zastavenia pochádzajú z roku 1935 a doteraz boli ukryté v kostole na Banke. Vďaka horlivosti kostolníka Dominika Jánošku ich v uplynulých dňoch osadili na Červenej veži a v nedeľu 9. marca slávnostne posvätili. Ešte predtým však museli jedno zo zastavení vyčistiť od vyčíňania vandalov.

DSC_0644

Podľa kňaza z farnosti sv. Cyrila a Metoda krížová cesta v Piešťanoch aj na Banke doteraz chýbala. V slovenských mestách sú pritom kalvárie na blízkych kopcoch alebo aj priamo v centre bežným javom. „Obrazy boli na Banke v kostole na povale,“ povedal Peter Sabol. O ich osadenie na Červenej veži sa zaslúžil najmä tamojší kostolník. „Jednotlivé zastavenia dal zreštaurovať a pripravil aj stĺpy, na ktorých sú obrazy krížovej cesty osadené. Som nadšený, že sa to podarilo a môže poslúžiť ľuďom.“

Obrazy na zastaveniach sú z roku 1935 a svoju funkciu pôvodne plnili v Kostole sv. Martina na Banke. V nedeľu 9. marca sa podľa Petra Sabola stali základom piešťansko-bančianskej kalvárie. Iba deň predtým poškodili kresbami kríž, ktorý je posledným zastavením, vandali. Veriaci si to však včas všimli a zastavenie stihli vyčistiť.

Reklama

Možno aj vďaka slnečnému počasiu prišli v nedeľu na Červenú vežu stovky ľudí. Nechýbali kňazi z piešťanských farností, ani veriaci z okolitých obcí. Prvé zastavenie novej krížovej cesty je pri ceste pod bývalou reštauráciou Červená veža, posledné v aleji pri viniciach s výhľadom na Sĺňavu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=OwNEPeOfTzA[/youtube]

Foto a video: Viktor Vrábel

Populárne články