Connect with us

Aktuality

Polícia varuje: Seniori nedôverujte cudzím

Published

on

Reklama
Reklama

Prípady okradnutia starších ľudí sú v posledných mesiacoch čoraz častejšie. Obeťami podvodov sa stávajú najmä pre svoju dôverčivosť a dobrosrdečnosť. Polícia vydala varovanie pre seniorov: Nedôverujte cudzím!

[singlepic id=13142 w=320 h=240 float=right]„Dôchodcovia, osoby vyššieho veku, patria k jednej z najviac ohrozených skupín v súvislosti s majetkovou, ekonomickou, ale aj násilnou trestnou činnosťou. Páchatelia vopred premysleným spôsobom okrádajú dôverčivých seniorov pod zámienkami rôznych emotívnych príbehov. V poslednom období sa rozšírili prípady vnukov, či synovcov v núdzi a operácií príbuzných po nehode,“ informuje hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

Podvodníci často dôchodcom zatelefonujú a predstavia sa ako ich rodinný príslušníci, ktorí potrebujú finančnú pomoc. Obete presvedčia, že si pre peniaze nemôžu prísť osobne a dôverčiví seniori odovzdajú často celé svoje úspory úplne cudzej osobe.

K hotovosti sa páchatelia vedia dostať aj iným spôsobom. Do domácností sa dostanú pod zámienkou predaja tovaru (kuchynský riad, deky, vitamíny). Inokedy ponúkajú potravinovú pomoc, prichádzajú odpísať vodu, plyn alebo elektrinu. Vždy majú pri sebe veľkú hotovosť a obeť požiadajú o jej rozmenenie. Pri tom zistia, kde má uložené peniaze. Neskôr využijú akúkoľvek nepozornosť a z domácnosti odídu aj s úsporami.

Reklama

Preto polícia seniorom radí, aby nedôverovali a nikdy nepožičiavali peniaze neznámym osobám. Nemali by tiež otvárať neznámym, ktorí ponúkajú tovar alebo služby. Vždy si musia overiť totožnosť pracovníkov, ktorí neohlásene prídu odpisovať energie a v prípade pochybností ich radšej odmietnuť. Pomáhajú dobré vzťahy so susedmi, pretože v prípade potreby je ich pomoc najrýchlejšia. Ak sa seniori stretnú s podozrivým správaním cudzej osoby, ktorá sa pod rôznymi zámienkami snaží dostať do ich bytu, ihneď by mali kontaktovať políciu na čísle 158.

(mp)

Populárne články