Connect with us

Aktuality

Jadrový odpad chcú skladovať v Jaslovských Bohuniciach

Published

on

Reklama
Reklama

Už v roku 2015 má začať fungovať sklad rádioaktívneho odpadu, v priestoroch elektrárne Jaslovské Bohunice. Uložia tam látky, ktoré pochádzajú z vyradenia tamojšieho jadrového zariadenia, dovtedy kým ich neprevezú na trvalé úložisko.

[singlepic id=11482 w=320 h=240 float=right]Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) uvádza životnosť tohto skladu 70 rokov, náklady na výstavbu dosiahnu 26 miliónov eur.

Objekt má byť navrhnutý tak, aby zabránil úniku nebezpečných látok do životného prostredia. Zhromaždenie odpadov na jednom mieste umožní podľa JAVYSu tiež ich lepšiu evidenciu a kontrolu.

Areál Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice si JAVYS vybral najmä preto, lebo všeobecné štandardy odporúčajú dočasne skladovať odpady v mieste ich vzniku. V súčasnosti prebieha vyraďovanie blokov A1 a V1, pri ktorom vzniká veľké množstvo rádioaktívnych odpadov.

Reklama

Vyhorené jadrové palivo sa skladuje v mokrých alebo suchých skladoch. Ochranu pred radiáciou zabezpečuje buď voda alebo špeciálne kontajnery. Trvalé úložisko zatiaľ nie je na Slovensku vybudované. Podľa predpokladov by však malo existovať okolo roku 2035.

(mp)

Populárne články