Connect with us

Aktuality

Podarí sa zlepšiť stav opustenej VIII. Základnej školy a nájsť pre ňu využitie?

Published

on

Reklama

Bývalá budova VIII. Základnej školy, nachádzajúca sa vo vnútrobloku na sídlisku Adam Trajan toho má za sebou už skutočne dosť. Po jej uzavretí kvôli nevyhovujúcemu technickému stavu ešte v roku 2005 sa viackrát skloňoval jej prenájom, odpredaj, ale aj zbúranie budovy. Mestský úrad v spolupráci s občianskym združením Dráb zorganizoval čistenie priestorov, pričom v sobotu 1. októbra bol naplnený jeden veľkoobjemový kontajner. Skupiny ľudí, ktoré budovu systematicky ničia celé roky však v jej priestoroch vyprodukovali naozaj obrovské množstvo odpadu a jeho vypratanie bude určite behom na dlhú trať. Stavba by mohla byť po vyčistení a následnej obnove využiteľná skutočne na rôznorodé účely. 20160929_091431_resize

Mestský úrad začal riešiť stav budovy už pred niekoľkými týždňami, nakoľko pohľad na zanedbanú stavbu je katastrofálny. Na poslednom Mestskom zastupiteľstve upozornil na to, ako vyzerá mestský majetok aj poslanec Michal Fiala. V priestoroch školy panuje veľký neporiadok, zmizla väčšina radiátorov a deštrukciou interiérov museli nepozvaní návštevníci stráviť naozaj desiatky hodín. Viac ako 27 metrov kubických odpadu, ktoré doposiaľ vypratali členovia OZ Dráb je len zlomkom z toho, čo všetko sa vo vnútorných priestoroch povaľuje.

Reklama

IMG_5882IMG_5843

„Mesto sa zamýšľa nad tým ako s budovou naložiť ďalej a jej stav nám určite nie je ľahostajný. Do úvahy prichádza komunitné centrum, priestor pre mladých podnikateľov a taktiež by sa časť dala využiť  na riešenie služieb v prospech obyvateľov sídliska. Budova je síce zdemolovaná čo sa týka vybavenia, ale po stránke kvality stavebnej konštrukcie je podľa môjho názoru v lepšom stave ako napríklad základná škola F. E. Scherera,“ vyjadril sa k možnému využitiu budovy viceprimátor Tomáš Hudcovič.

Reklama

IMG_5839

Opustená budova chátra už dohromady viac ako desať rokov, teda odvtedy ako v roku 2005 padlo rozhodnutie o zrušení školy. V predchádzajúcom volebnom období sa Mestské zastupiteľstvo zaoberalo jej odpredajom, respektíve zbúraním, ktoré by bolo realizované za materiál. Zbúranie z úveru sa plánovalo v roku 2012, respektíve v roku 2014, ale kvôli záujmu o stavbu nakoniec nebolo realizované. Následne sa riešila možnosť prenájmu priestorov pre účely neziskovej organizácii Ikaria – Európska Vysoká škola letectva, táto alternatíva sa však nakoniec tiež nenaplnila. Budova školy bola ponúknutá aj na odpredaj, ale kúpna cena 1 380 000 eur neprilákala nijakého záujemcu. Pozrite sa ako to vyzeralo pri požiari jednej časti budovy v roku 2012.

Budova bývalej VIII. Základnej školy síce za uplynulé roky utrpela rozsiahle poškodenia, ale pri dobrej vôli, dostatku peňazí a za predpokladu vzájomnej spolupráce by mohla ešte dobre poslúžiť niekoľkotisícovej komunite ľudí žijúcich na sídlisku Adam Trajan.

-lt-

Populárne články