Connect with us

Aktuality

Pitevňa zostala napospas vandalom, nemocnici hrozí pokuta

Published

on

Reklama
Reklama

Po šokujúcom odhalení televízie Markíza začala konať polícia aj Úrad pre ochranu osobných údajov. V bývalom pracovisku patológie pri budove na Radlinského ulici, ktorú Piešťanci prezývajú Krošlákovec, boli koncom minulého týždňa nájdené vzorky ľudských tkanív aj osobné údaje. Práve kvôli nim možno čaká Nemocnicu Alexandra Wintera (NAW) postih.

kroslakovec pitevna

Jej vedenie už podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Neoprávnene totiž vnikol do budovy, kde bola kedysi patológia. „Z obhliadky miesta činu za prítomnosti polície sme zistili, že neznámy páchateľ vybral tento materiál zo skrine a porozhadzoval ho po miestnosti,“ píše sa v stanovisku nemocnice.

Podľa policajnej hovorkyne Mária Linkešovej polícia zaevidovala tento prípad ako priestupok proti majetku: „Citlivé údaje, ktoré policajti na miestach bývalej pitevne našli, bude polícia riešiť cez Úrad na ochranu osobných údajov SR.“

Reklama

Podľa jeho hovorkyne hrozí nemocnici postih. „Ak sa konaním preukáže pochybenie prevádzkovateľa má (Úrad na ochranu osobných údajov, pozn. red.) právomoc udeliť opatrenie na odstránenie nedostatkov, ako aj pokutu podľa závažnosti porušenia, ktorého sa dopustil,“ informovala Lucia Kopná.

Dodala, že NAW musí chrániť osobné údaje a likvidovať ich zákonným spôsobom. „Je potrebné brať do úvahy aj osobitné predpisy, ktoré môžu stanovovať spôsob likvidácie biologických vzoriek a tkanív.“ Kedže sa táto inštitúcia prípadom aktuálne zaoberá, nechcela ho hovorkyňa ďalej komentovať.

Z Úradu verejného zdravotníctva SR sme dostali odpoveď, že nedošlo k porušeniu platných predpisov upravujúcich ochranu zdravia. Jeho hovorkyňa Lenka Skalická povedala, že nakladanie so vzorkami ľudských tkanív nespadá do kompetencie orgánov verejného zdravotníctva. Nemocnica je však povinná zdravotnícke preparáty likvidovať v spolupráci s firmou, ktorá sa tým zaoberá.

Krošlákovec je už dlho útočiskom ľudí bez domova. Pred časom tam horelo, chátrajúcu budovu a celé jej okolie postupne devastujú vandali. S tým, že objekt chátra muselo byť oboznámené aj vedenie NAW.

„Máme za to, že k pochybeniu zo strany nemocnice nedošlo, nakoľko predmetné vzorky neboli voľne dostupné, boli uložené v zabezpečenej budove v uzamknutej miestnosti v plechovej skrini. Neznámy páchateľ neoprávnene vnikol do týchto priestorov, vybral vzorky zo skrine a porozhadzoval ich po miestnosti,“ uviedla v písomnej odpovedi riaditeľka NAW Mária Domčeková.

Nájdený materiál bol podľa nej určený na likvidáciu. Za týmto účelom ho však odviezli až tri dni po odhalení televízie Markíza.

Budúcnosť bývalého doliečovacieho oddelenia je neistá. O jeho prenájom prejavila záujem charitatívna organizácia. Podľa Márie Domčekovej je pozemok pod budovou určený ako prioritný majetok a zákon o neziskových organizáciách ho nedovoľuje predať, prenajať ani vypožičať.

„Samotná budova je vo veľmi zlom technickom stave a nie je schopná užívania. Charitatívna organizácia nás oslovila, prebiehajú rokovania o možnej spolupráci avšak v iných vhodnejších priestoroch nemocnice,“ uzavrela riaditeľka NAW.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články