Connect with us

Aktuality

Piešťany prišli o letecké dni, budú na Sliači

Published

on

Reklama

Národné letecké dni – Dni národnej hrdosti nebudú tento rok v Piešťanoch. Minister obrany Ľubomír Galko dnes na tlačovej konferencii informoval, že sa uskutočnia na letisku Sliač 27. a 28. augusta. Národné leteceké dni – Dni národnej hrdosti sa konali v Piešťanoch každoročne od roku 2007 a organizovala ich spoločnosť Magnet press.

[singlepic id=398 w=320 h=240 float=left]Podľa vyjadrenia ministra Galka po minulé roky ministerstvo obrany vyberalo organizátora leteckých dní priamym zadaním a ešte za to aj platilo, hoci výťažok zo vstupného patril v plnej miere organizátorovi. „Považujem dotáciu 100 tisíc eur za neslýchanú. Nevidím jediný dôvod, prečo by sme systém nemohli nastaviť inak, výhodnejšie,“ povedal minister Ľubomír Galko.

Reklama

Šéf rezortu obrany preto odmietol podpísať rozhodnutie, že konkrétna firma dostane „napriamo“ túto zákazku a ministerstvo vyhlásilo výberové konanie. Prihlásili sa do neho traja záujemcovia, z ktorých splnili podmienky spoločnosť Magnet press a Slovenská letecká agentúra. Obe majú s organizovaním leteckých dní skúsenosti. V rokoch 2005 a 2006 ich organizovala Slovenská letecká agentúra v roku 2007 Slovenská letecká agentúra a spoločnosť Magnet press spoločne a potom v rokoch 2008-2010 ich organizovala iba spoločnosť Magnet press. Komisia vybrala jednomyseľne víťaza a stala sa ním Slovenská letecká agentúra.

[singlepic id=399 w=320 h=240 float=right]Galko nariadil súťaž aj napriek tomu, že to zo zákona nebolo nutné. Po novom ministerstvo súkromnej firme nebude platiť 100 tisíc eur. Tá si musí vystačiť zo vstupného. „Za ušetrených stotisíc eur vieme kúpiť vojakom zhruba 6000 maskáčových košieľ, ktoré nevyhnutne potrebujú,“ konštatoval Galko.

Reklama

Keďže do výberového konania sa zapojila aj firma Magnet press, ktorá dostala v rokoch 2009 a 2010 stotisícovú dotáciu od ministerstva obrany na organizovanie leteckých dní, považuje Galko za zaujímavé, že sa znova prihlásili a zvládnu to aj bez dotácie. Galko vyzval svojho predchodcu Jaroslava Bašku, aby vrátil zbytočne vyplatené peniaze za letecké dni.

Hlavnými dôvodmi na zmenu miesta konania podľa dostupných informácií bolo to, že poloha letiska na Sliači je výhodnejšia na presun techniky. Nový dátum na konci augusta spojí Letecké dni v Sliači s oslavami 67. výročia Slovenského národného povstania.

Fotogaléria z minuloročných  NLD 2010:

[nggallery id=7]

Autor:ht Foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články