Connect with us

Aktuality

Piešťany na tri roky opustí Štefánikovo Caproni

Published

on

Reklama

Tento týždeň začali odborníci vo Vojenskom historickom múzeu rozoberať kópiu lietadla Caproni CA 33, v ktorom presne pred 93 rokmi, 4. mája 1919 zahynul Milan Rastislav Štefánik. Múzeum svoj exponát zapožičalo na tri roky bratislavskému letisku.

[singlepic id=29016 w=320 h=240 float=left]„V záujme investora, teda bratislavského letiska, bolo interiér nového terminálu odlíšiť od univerzálnych typov letísk, ktoré sú na mnohých miestach sveta rovnaké,“ informovala Dana Madunická, hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika. Prvú časť nového terminálu, odletovú halu otvorili v júni 2010. Otvorenie druhej časti je naplánované na prelom júna a júla.

Reklama

Práve pri tejto príležitosti má byť v už slúžiacej odletovej hale vystavená kópia lietadla, ktorú doteraz obdivovali návštevníci Vojenského historického múzea v Piešťanoch. Exponát zavesia nad kaviarňou Caproni a doplnia ho informáciami o životných osudoch Milana Rastislava Štefánika a o Vojenskom historickom ústave (VHÚ).

„V zmluve sú presne stanovené podmienky výpožičky zbierkového predmetu, vrátane klimatických, svetelných, bezpečnostných podmienok a odbornej ochrany počas celej doby výpožičky,“ povedal riaditeľ VHÚ Miloslav Čaplovič s tým, že zmluva  je podpísaná na dobu určitú, na 3 roky.

Reklama

[singlepic id=29017 w=320 h=240 float=left]Zhotovenie repliky lietadla Caproni CA 33 stálo podľa jeho slov takmer 900-tisíc eur. S jej výrobou začali v Leteckých opravovniach Trančín v roku 1994 a v nedokončenom stave ju prvý raz predstavili verejnosti 2. mája 2003. Hotová bola o rok neskôr. Vo Vojenskom historickom múzeu Piešťany ju vystavovali od 29. októbra 2004.

Vedec, cestovateľ, vojak a politik Milan Rastislav Štefánik odletel na dvojplošníku Coproni CA 33 z talianskeho mesta Udine do Bratislavy 4. mája 1919 spolu s dvoma talianskymi letcami a mechanikom. Nehodu v Ivanke pri Dunaji neprežil nikto z posádky.

Časť pozostalosti M. R. Štefánika je vystavená aj v piešťanskom Balneologickom múzeu. Naposledy tam verejnosti sprístupnili vzácnu textíliu, ktorú si priniesol z Japonska.

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

Populárne články