Connect with us

Aktuality

Piešťany majú klavír pre všetkých

Published

on

Reklama

Na pešej zóne včera podvečer zazneli prvé tóny z takmer 90-ročného klavíra značky Petrof. Hrali na ňom profesionálni hudobníci, ale v zápätí k nemu priskočili aj deti. Projekt Klavír pre všetkých, ktorý by mal celé leto dodávať pešej zóne príjemnú atmosféru,  zrealizovalo  OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany. 

MP-07-24-14-113744

Reklama

Hudobný nástroj stojí pri kníhkupectve Centrum knihy, neďaleko fontány Príbeh prameňov – obľúbeného miesta stretnutí návštevníkov i obyvateľov Piešťan. Už pri jeho odovzdaní verejnosti sa pri ňom zastavovali náhodní okoloidúci, aby si vypočuli jazzové improvizácie v podaní Tomáša Gajlíka, ale aj skladby od S. V. Rachmaninova, F. Chopina a C. Czerneho, ktoré hral konzervatorista Ján Rau.

„Nevymýšľali sme koleso, ale nechali sme sa inšpirovať tým, čo vo svete funguje. Klavír na pešej zóne pomôže dotvoriť atmosféru, ktorá je veľmi dôležitá, aby návštevníci Piešťan zažili pozitívne emócie a aby ich šírili ďalej. Budeme radi ak aj táto drobnosť pomôže k tomu, že sa k nám vrátia.  Taktiež je dôležité, aby mali pozitívny vzťah k svojmu domovu Piešťanci a myslíme si, že zaujímavosť akou je klavír pre všetkých k tomu môže pomôcť,“ konštatoval Tomáš Hudcovič, podpredseda OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany.

Reklama

Pri realizácii projektu pomohli viaceré firmy a radnica poskytla ako partner projektu, priestor na umiestnenie pódia s klavírom. „Tento rok oslavuje naša spoločnosť dvadsiate výročie. Rozhodli sme sa, že darčeky budeme rozdávať, namiesto toho, aby sme ich dostávali,“ povedala Eva Juristová konateľka spoločnosti Respect Slovakia, ktorá Klavír pre všetkých sponzorovala v najväčšej miere. Na úspešnej realizácii projektu sa podieľali aj spoločnosti Rink, Classic, Schlosser a Centrum knihy.

MP-07-24-14-113862

Zásluhu na kvalitnom zvuku má ladič Stanislav Foltán. Podľa neho ide o kvalitný nástroj, ktorý však potrebuje údržbu. „Keď som ho dostal do rúk, bol podladený, ale podarilo sa mi to napraviť,“ zhodnotil precízny majster svojho remesla. Aktuálne je klavír podľa jeho slov vo veľmi dobrej forme a čaká na každého, kto sa bude chcieť jeho tónmi potešiť. Hneď po slávnostnom odovzdaní, si ho vyskúšalo viacero detí i dospelých. Jedni zahrali Medveďku daj labku, iný skladby od Beethovena, všetci však boli spokojní a mali úsmev na tvári.

Text:TS/mp  Foto: Martin Palkovič

Populárne články