Connect with us

Aktuality

Piešťanská nemocnica medzi najtransparentnejšími

Mimovládna nezisková organizácia INEKO, ktorá sa zaoberá ekonomickými a sociálnymi reformami, zverejnila včera hodnotenie slovenských nemocníc z pohľadu transparentnosť. Piešťanská Nemocnica Alexandra Wintera obsadila z pomedzi 73 hodnotených nemocníc druhé miesto.

Published

on

Reklama

 

Nemocnicou s najvyššou mierou transparentnosti v roku 2023 podľa metodiky INEKO sa stala Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica so ziskom 92,5 %. Nemocnica A. Wintera Piešťany na druhom mieste mala 89,8 % a tretia Fakultná nemocnica Trnava 88,9 %. Top päť dopĺňa Ľubovnianska nemocnica, n.o. 87,2 % a Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina 87,1 %.

„Najtransparentnejšou nemocnicou, ktorá je prevádzkovaná súkromným subjektom, sa stala tento rok NsP Trebišov, a.s. (Nemocnice Penta Hospitals Slovensko),“ uviedli predstavitelia INEKO.

Reklama

Podľa ich vyjadrenia nemocnice boli hodnotené na základe 25 indikátorov transparentnosti a otvorenosti. Napríklad sú to informácie pre verejnosť zobrazované na webstránkach nemocníc, ich kvalita, hodnotenie prístupu k zmluvám a faktúram a zverejnených informácií o nich, meranie spokojnosti pacientov nemocničným dotazníkom, elektronické objednávanie, rozsah návštevných hodín, hodnotenie transparentnosti a výkonnosti obstarávania, odozva na mailové otázky pacienta, skúsenosti rodičov ohľadne umožnenia sprievodu detskému pacientovi, kvalita DRG dát poskytovaných MZ SR, ochota zverejňovať dáta z NCZI a podobne.

„Transparentnosť je jednou zo 6 základných oblastí, ďalšími sú kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosť lekárov, náročnosť diagnóz, spokojnosť pacientov a hospodárenie, ktoré sú už po 9. rok predmetom komplexného porovnávania nemocníc zo strany inštitútu INEKO. Celkové výsledky hodnotenia Nemocnica roka 2023, spolu za všetky posudzované oblasti, budú zverejnené v pondelok 4. decembra,“ dodali predstavitelia neziskovky.

Reklama

-red- Zdroj a grafika: INEKO

Populárne články