Úvod Aktuality Piešťanci si uctili pamiatku Alexandra Šindelára

Piešťanci si uctili pamiatku Alexandra Šindelára

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Na bývalého starostu a dlhoročného farára dodnes spomínajú obyvatelia Piešťan v dobrom. Pamiatku tohto výnimočného človeka si uctili v nedeľu 2 Guardian game. novembra, presne 67. rokov po jeho tragickej smrti.

dusicky7Hrob Alexandra Šindelára

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

REKLAMA:

420pnky1

Pri tejto príležitosti dala Farnosť sv Free Windows xp. Štefana v spolupráci s občianskym združením Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany opraviť pamätnú tabuľu, na ktorej roky chýbal reliéf obľúbeného farára a starostu 빌리진 다운로드. Na jeho osud a zásluhy zaspomínal Ľubomír Streicher, jeden z autorov brožúry vydanej pri príležitosti 50. výročia smrti Alexandra Šindelára Paint 3D download. Potom kňaz Marián Ondrejka posvätil pamätnú tabuľu a ľudia sa pri budove fary pomodlili za všetkých zosnulých.

Podľa Ľubomíra Streichera navštívil Alexander Šindelár prvý raz Piešťany v roku 1927, keď sa v grand hoteli Royal konala celoslovenská porada biskupov Sublime Text3.

Spoluprácu s Ľudovítom Winterom nadviazal ešte ako farár a starosta v neďalekých Malženiciach, keď nájomcu kúpeľov požiadal o podporu Spolku sv 발리에서 생긴일 다운로드. Vojtecha. Za týmto účelom niekoľkokrát cestoval aj do Spojených štátov amerických, kde žiadal o pomoc zahraničných Slovákov.

Scestovaný a rozhľadený kňaz bol obecným zastupiteľstvo zvolený za starostu iba rok po svojom príchode do Piešťan 타임 패러독스 다운로드. Bolo to po mimoriadnych voľbách v roku 1931. Medzi jeho najväčšie zásluhy v dobe hospodárskej krízy patrí zriadenie verejnej sprostredkovateľne práce, organizovanie zbierok potravín a šatstva pre najchudobnejších, ale najmä budovanie infraštruktúry Piešťan Download the aviator.

Za jeho pôsobenia bol postavený napríklad Krajinský most, poštový úrad a okresný dom (dnes SPŠE). Pokračovalo sa vo výstavbe vodovodu, kanalizácie telefónnych a elektrických prípojok Free download of Black Priests. Tie dal podľa Ľubomíra Streichera zaviesť aj na faru, aby išiel príkladom všetkým, ktorí sa nových vynálezov báli.

Ako okresný predseda vládnucej Hlinkovej slovenskej ľudovej strany sa 14 마이크로소프트 오피스 2016 다운로드. marca 1939 stal poslancom Slovenského snemu. Piešťany potom často navštevovali ministri Tisovej vlády. Šindelár sa však napriek svoje politickej angažovanosti snažil podľa pamätníkov chrániť všetkých obyvateľov Piešťan vrátane Židov. Niektorí Piešťanci boli pritom horlivejšími prenasledovateľmi menšín ako režim prezidenta Jozefa Tisa.

O smrti Alexandra Šindelára v roku 1947 sa len špekuluje. Podľa niektorých za jeho vraždou stáli komunisti, postupne sa pripravujúci na na február 1948. Existuje však aj verzia, podľa ktorej mohol obľúbeného kňaza zavraždiť aj niektorý z miestnych ľudáckych udavačov.

Ak máte ďalšie fotografie alebo informácie zo života Alexandra Šindelára ozvite sa nám na redakcia@pnky.sk alebo tel. číslo 0902 106 781.

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA