Connect with us

Aktuality

Nákup CT chcú zrušiť. Pacienti zatiaľ musia chodiť do Trnavy

Published

on

Reklama

Piešťanská nemocnica je už takmer dva týždne bez tomografu. Ak sa nemocnici podarí zrušiť zmluvu o kúpe nového prístroja, pacienti budú musieť cestovať do krajského mesta oveľa dlhšie.

DSC_0789

Reklama

REKLAMA

450X222 primator hudcovic

Reklama

Zámer odstúpiť od zmluvy so spoločnosťou Medical Group SK dnes avizovala riaditeľka Nemocnice Alexandra Wintera Mária Domčeková. Podľa jej stanoviska z minulého týždňa začala výmena starého tomografu 24. októbra. Nový mal pacientom začať slúžiť koncom novembra.

„Pokiaľ ja viem, je podpísaná zmluva, ale k dodávke nedošlo. Nepredpokladám, že by k nej mohlo v tejto chvíli dochádzať, takže relevantná škoda zatiaľ nevznikla,“ povedal o novom tomografe v utorok v rozhlasovej relácii RTVS Z prvej ruky minister vnútra Robert Kaliňák a dodal: „Verím, že aj firma sa k tomu bude stavať seriózne a nechá preveriť všetky veci.“

Stanovisko spoločnosti Medical Group SK k prípadnému odstúpeniu od zmluvy sme sa dnes snažili získať, ale neúspešne. Médiá ju spájajú s terajším predsedom parlamentu Pavlom Paškom, ktorý sa bráni, že už v nej 13 rokov nepôsobí. Jej akcie sprostredkovane vlastní spoločnosť sídliaca v Belize.

Medical Group SK vyhrala verejné obstarávanie, na základe ktorého v októbri podpísala riaditeľka NAW kúpu nového tomografu za takmer 1,6 mil. eur. Jeho inštaláciu však prerušila kauza podozrivého nákupu, ktorá už stála kreslo ministerku zdravotníctva aj podpredsedníčku parlamentu.

Prezident Andrej Kiska dnes na návrh premiéra Roberta Fica vymenoval doterajšieho štátneho tajomníka Viliama Čisláka do funkcie ministra zdravotníctva. Ten predtým pôsobil v spoločnosti Svet zdravia, ktorá patrí pod skupinu Penta. Jedným z prvých krokov nového ministra by malo byť vymenovanie chýbajúcich členov Správnej rady NAW.

Nemocnica bola aj jednou z tém dnešného zasadnutia zastupiteľstva. Primátor Remo Cicutto uviedol, že o situácii v tejto inštitúcii ho zástupcovia zamestnancov v správnej rade informovali iba jedným listom. Bolo to v novembri 2012, keď nominanti ministerstva zdravotníctva iniciovali odvolanie vtedajšieho riaditeľa NAW Roberta Mamrillu. Tento list poslancom celý prečítal. Zároveň odmietol tvrdenia, že on alebo mestská samospráva majú akýkoľvek vplyv na situáciu v nemocnici.

Priestor vyhradený pre vystúpenie občanov na zasadnutí mestského zastupiteľstva využila Zita Bruncková. Poslancov požiadala, aby sa zasadili za využitie bývalého internátu SPŠE pre účely nemocnice. Podľa jej slov by tam mohli vzniknúť dôstojné priestory pre urgentný príjem, ktoré v súčasnosti chýbajú. Bez tohto oddelenia by nemocnici mohlo hroziť zatvorenie.

Text a foto: Martin Palkovič, TV Karpaty

Populárne články