REKLAMA
Koberce Trend 16102021

Svätý Vavrinec bude plakať najmä dnes v noci, ale už v predošlých dňoch bolo na čo pozerať. Dokumentujú to fotografie, ktoré nám poslal Jozef Dovičin a publikoval ich aj na svojej stránke Potulky po Slovensku 타짜맞고 다운로드. Zachytil na nich padajúce Perzeidy nad Sĺňavou a sú krásnou pozvánku na dnešné nebeské divadlo.

Najznámejší meteorogický roj Perzeíd vrcholí v noci z nedele 12 페인터 10 다운로드. augusta na pondelok 13. augusta. Podmienky na pozorovanie by mali byť výborné, keďže sa očakáva málo oblačnosti. Najviac by ste ich mali vidieť medzi polnocou a štvrtou hodinou ráno, kedy by malo „padanie“ dosiahnuť maximum. Perzeidy sú pozorovateľné od 17 Moyamo. júla do 24. augusta. 

„V letných mesiacoch je na nočnej oblohe možné vidieť omnoho viac „padajúcich hviezd“ než inokedy 카카오톡 데스크탑 다운로드. Je to sôsobené aktivitou niekoľkých meteorických rojov, z ktorých najhojnejším je roj Perzeíd. Maximum činnosti roja nastáva každoročne okolo sviatku svätého Vavrinca, mučeníka upáleného v Ríme 10 국악방송 다운로드. augusta v roku 258. Preto sa Perzeidám v minulosti hovorilo slzy svätého Vavrinca,“ vysvetľuje Zuzana Kaňuchová z 
Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici 미션 디럭스 바이블 다운로드.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi
Podobné podmienky o päť rokov

„Ak malé teliesko Slnečnej sústavy s hmotnosťou okolo 0,00001g, ktoré nazývame meteoroid, vletí veľkou rýchlosťou do atmosféry Zeme, silne za zahrieva a postupne taví – dochádza k ablácii materiálu focus subtitles. Ionizujú a excitujú sa tiež atómy okolitej atmosféry aj samotného meteoroidu. Týmito procesmi dochádza k žiareniu a pozorujeme úkaz nazývaný meteor 한컴타자연습 97 다운로드. Pri prelete veľmi jasných meteorov – bolidov – je dokonca možné počuť detonáciu,“ vysvetľuje Z. Kaňuchová.

Roj Perzeíd je tvorený pozostatkami postupne sa rozpadajúcej kométy 109P/Swift-Tuttle a je jedným z najaktívnejších meteorických rojov už dlhé stáročia 방사형 배경 다운로드. Miesto na oblohe, z ktorého zdanlivo vylietavajú – je v súhvezdí Perzea, podľa ktorého dostal roj svoje meno. Súhvezdie Perzea je v tomto období pozorovateľné v našej zemepisnej šírke počas celej noci na severovýchodnom obzore, s postupom noci vychádzajúcom stále vyššie a vyššie nad východný obzor jvm 1.7 다운로드. Pre sledovanie Perzeíd nie je nutné pozerať sa do jeho radiantu, meteory prelietavajú po celej oblohe, vždy však v smere od radiantu.

Ideálnym miestom na pozorovanie je teda lokalita bez svetelného znečistenia. Oplatí sa preto vyjsť mimo mesta, pričom práve svetlá mesta môžete použiť na dotvorenie kompozície vašich fotografií, presne tak ako na fotografiách Jozefa Dovičina.

-th- Zdroj: www.astro.sk Foto: Jozef Dovičin

 

REKLAMA