Connect with us

Aktuality

Partizánom pomáhali skôr chudobnejší

Published

on

Reklama
Reklama

Najmä hrdosť cítiť z priamych účastníkov Slovenského národného povstania, ktorí sa 26. augusta stretli pri piešťanskom pamätníku tejto udalosti. Je ich len hŕstka a spomína sa im ťažko. V roku 1944 mali okolo 20 rokov.

[singlepic id=18724 w=320 h=240 float=left]„Volám sa Július Švarc. Slúžil som v novomestskej posádke. Niektorý z nás utiekli do Zemiankych Kostolian a pridali sme sa k partizánom. Tam sa vytvárali oddiely a postupovali sme až do Banskej Bystrice,“ spomína stručne účastník SNP. Nezabúda dodať, že ďalšie generácie, nesmú na povstanie zabudnúť, je to totiž udalosť, na ktorú sú Slováci právom hrdí.

Pamiatku povstania si v Piešťanoch každoročne uctievajú na troch miestach. Predstavitelia mesta a bývalí povstalci kladú vence k soche na Námestí SNP, k Pomníku rumunských vojakov a k Pamätníku SNP v mestskom parku.

Práve ten museli pred štátnym sviatkom, vyčistiť Anna Plecitá so svojim priateľom Štefanom. „Pomník bol celý zanesený, aj tie kvety, ktoré sme sem teraz položili, popoludní už tu nebudú. Niekto ich zoberie a dá na hrob svojim blízkym,“ hovorí žena, ktorá sa povstania zúčastnila nepriamo.[singlepic id=18725 w=320 h=240 float=right] Anna Plecitá pochádza z Košarísk a ako sama hovorí, celá jej rodina spolupracovala s partizánmi. Najstarší brat, ktorý mal vtedy 20 rokov bol partizánom a z bojov si odniesol vážne celoživotné zranenie.

Reklama

„Pôsobil v skupine, ktorá sídlila v Pustej Vsi a my sme im tam nosili potraviny a oblečenie,“ spomína A. Plecitá a dodáva „Vtedy som študovala v Baťovanoch, robila som v kuchyni, a tam sa dal, tak trochu podvodom, získať cukor. Raz som na Pustú Ves niesla v batohu až 35 kilo. Samozrejme partizáni zaň zaplatili a peniaze sme museli dať do učtárne, ale keby nás chytili…“ Podľa jej slov pomáhali partizánom skôr tí chudobnejší: „Gazdiné dávali ochotne potraviny aj oblečenie po mužoch, ktorí boli na vojne alebo padli. Koľkokrát sme to nevedeli ani uniesť.“

Anna Plecitá si uvedomuje, že účastníkov povstania, je čím ďalej menej. V básni, ktorú napísala k 60. výročiu SNP apeluje na mladšie generácie, aby si túto udalosť pripomínali, pretože vojna hrozí v každom čase.

[nggallery id=1036]

Text a foto: Martin Palkovič


Populárne články