Connect with us

Aktuality

Nemocnica hlási nedostatok krvi, odkladá operácie

Published

on

Reklama
Reklama

Až 450 ml krvi nepotrebuje väčšina z nás. Tri alebo štyrikrát do roka ju môžeme darovať. Napríklad piešťanskej nemocnici. Tá musela pre jej akútny nedostatok v uplynulých dňoch zrušiť niekoľko operácií.

[singlepic id=18666 w=320 h=240 float=left]Darovať krv nebolí. Je to skôr dobrý pocit, ba až spoločenská udalosť. Na oddelení hematológie sa každú stredu skoro ráno stretávajú ľudia všetkých vekových kategórií, iba v lete ich chodí málo. Vyvrcholilo to krízou. „Cez médiá a príbuzných pacientov sme vyzývali ľudí, aby prišli darovať, pretože sme mali výnimočnú situáciu,“ začína svoje rozprávanie primárka MUDr. Daniela Klepancová. 24. augusta prišlo na hematológiu vyše štyridsať darcov.

[singlepic id=18670 w=320 h=240 float=right]Asi polovica z nich boli priatelia a príbuzní jedného z pacientov, ktorého liečba si vyžiadala veľké množstvo tejto vzácnej tekutiny. „Má to byť akože náhrada za to, čo on minul,“ povedal nám jeho brat Kamil Rýchlik a poďakoval všetkým, ktorí v stredu prišli.

Muži môžu darovať krv štyrikrát do roka, ženy iba tri. Po vyplnení veľmi podrobného dotazníka odoberie lekárka vzorku, ak je v poriadku, darcovi zmerajú tlak a pri tom zisťujú detaily. Pýtajú sa napríklad aj na to ako sa má. „Táto otázka ma zaskočila,“ priznal sa jeden z prvodarcov. Cieľom však je zistiť, či náhodou darcovi neprišlo nevoľno. Najmä na tých, ktorí tu sú po prvý raz dáva personál obzvlášť veľký pozor. „Pravidelne nám chodí mladý chalan, ktorý je celý bledý a veľmi sa bojí. Vždy sa ho pýtam: Naozaj chceš darovať? Odpovedá, že musí prekonať strach,“ hovorí primárka a dodáva, že po dvadsiatich rokoch na hematológii, by vedela napísať celú knihu.

Reklama

[singlepic id=18676 w=320 h=240 float=left]Samotný akt darovania trvá iba päť minút. Človeku „púšťajú žilou“, ale nepríjemné je iba prvé pichnutie. Za krátky čas pretečie do plastových vreciek presne 450 ml. Krv ihneď spracujú vo vedľajšom laboratóriu. Potom musí darca dlho sedieť, aby sa mu nezatočila hlava, alebo aby neodpadol. Nakoniec dostane lístok, ktorý mu v nemocničnom bufete vymenia za osminu pizze, horalku, džús a kávu alebo čaj.

„Dnešným odberom si doplníme tie minimálne zásoby, ktoré musíme mať. A v nemocnici čaká už dvanásť ľudí na operácie, ktoré sme museli odložiť. Za normálnych okolností ich neodkladáme, ale bohužiaľ boli úrazy, boli ťažké krvácania…“ vysvetľuje MUDr. Klepancová a dodáva, že momentálne chýbajú všetky krvné skupiny. Pochvaľuje si však, že piešťanská nemocnica má veľmi dobré darcovské zázemie.

[singlepic id=18674 w=320 h=240 float=right]Akcie, ktoré majú v názve „kvapka krvi“ nemocnici podľa jej slov nepomáhajú. Krv, ktorá sa týmto spôsobom v našom regióne vyberie, totiž putuje do Národnej transfúznej stanice. „Pri normálnej situácii si vystačíme s vlastnými odbermi. Chcem pochváliť najmä mladých, ktorí v poslednej dobe začali hojne chodiť,“ uzatvára svoje rozprávanie primárka a pripomína, že ešte väčší počet darcov, by rada videla aj na budúci týždeň. „A napíšte, že všetkým ďakujeme!“ dodáva na koniec.

[nggallery id=1031]

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

 

Populárne články