Connect with us

Aktuality

Otužilci oslávili nedožité sté narodeniny Karola Kevana

Tridsaťtri otužilcov z Piešťan i blízkeho, či vzdialenejšieho okolia, sa v sobotu 24. februára ponorilo do rýchlo prúdiacej vody Váhu. Pripomenuli si tak nedožité sté narodeniny Karola Kevana (13.2.1924). Podujatia Kevanova stovka sa zúčastnila tiež manželka nestora piešťanského i slovenského otužovania, ktorej sa ušli od otužilcov okrem spoločných fotografií i milé darčeky.

Published

on

Reklama

 

Reklama

Tento rok sa Kevanova stovka pre vysokú hladinu vody neuskutočnila tradične v deň narodenín Karola Kevana 13. februára, ale o necelé dva týždne neskôr. Ľadové medvede, žraloky, mrože a ďalší vyznávači studenej vody si užili príjemné počasie, ktoré na pomery niektorých bolo príliš teplé. Taká je však celá tohtoročná zima. Najstarší účastník podujatia mal 80 rokov. Jedna z účastníčok si na Kevanovej stovke dopriala prvý kompletný ponor do studenej vody Váhu.

 

Reklama

Karol Kevan sa narodil 24. februára 1924.  Pochádzal z rodiny železničiara a pôvodne sa aj on chcel venovať tomuto povolaniu. Počas vojenskej služby sa venoval ďalekopisectvu a od mladosti boli mal talent na cudzie jazyky. Vďaka tomu dostal pozvanie do služieb civilného letectva. Ovládal angličtinu, maďarčinu, nemčinu, ruštinu a francúzštinu. V službách ČSA pôsobil v Prahe, v Bombaji, v Bratislave a nakoniec v Piešťanoch, kde bol náčelníkom civilného letiska, neskôr hlavným dispečerom a nakoniec inštruktorom pre mladých dispečerov. Po odchode do dôchodku sa začal aktívne venovať športu. Trikrát sa zúčastnil Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Behával na rôznych pretekoch krátke či dlhšie trate.

Karol Kevan

S otužovaním v studenej vode začal Karol Kevan ako štyridsaťročný. V ľadovej vode sa prvýkrát verejne kúpal 13. februára 1965. V roku 1974 pozval do Piešťan skupinu vtedy populárnych pražských otužilcov. A odvety bol spoluorganizátorom viacerých takýchto podujatí. Karol Kevan bol nielen najstarším slovenským „ľadovým medveďom“, ale patril aj k najväčším propagátorom otužovania, športu a zdravého životného štýlu (vrátane jogy a vegetariánstva). Viackrát sa zúčastnil Silvestrovského behu, majstrovstiev v triatlone, súťaží „Železný muž“. V r. 1993 bol v Piešťanoch založený Klub rekreačných bežcov – veteránov, jeho predsedom sa stal Karol Kevan. Okrem toho bol členom Československej únie vegetariánov v Piešťanoch, viedol prednášky na tému vegetariánstva a zdravej výživy.

Pri príležitosti deväťdesiatych narodenín dostal Karol Kevan v roku 2024 mimoriadnu cenu primátora.

-th- Zdroj: PIC Foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články