Connect with us

Aktuality

Oslobodzovania Očkova sa zúčastnili napriek nepriazni počasia tri desiatky ľudí

Published

on

Reklama
Reklama

V sobotu 24. januára nebolo počasie zrovna dvakrát príjemné. Napriek tomu sa uskutočnila brigáda na Očkovskej mohyle a zúčastnili sa jej tri desiatky nielen miestnych ľudí, ale aj dobrovoľníkov z Piešťan. Pamiatka, ktorá roky chátrala dostáva vďaka ľuďom OZ Hrad Tematín a starostovi Očkova Miroslavovi Beňovičovi novú šancu. V sobotu brigádnici vyčistili od odpadu a náletových drevín značnú časť areálu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Starosta Miroslav Beňovič (vľavo) išiel príkladom

Na ministerstvo kultúry už smerovala žiadosť o finančnú pomoc pri vybudovaní oplotenia a prípravu architektonických štúdií, statických posudkov a projektových dokumentácií. Dobrovoľníci sa v lokalite stretnú v dohľadnej dobe opäť, pretože práce je v areáli neúrekom. Cieľom je vyčistiť celý areál tak, aby sa na spodnej lúke mohli konať príležitostné kultúrne vystúpenia.

Reklama

V areáli Očkovskej mohyly je pochovaný náčelník velatickej kultúry z mladšej doby bronzovej a ide taktiež o najväčšie odkryté germánske pohrebisko z rímskej doby na Slovensku. V kombinácii s Čachtickým hradom, či Múzeom miniatúr v Podolí je Očkovská mohyla ďalšou turistickou zaujímavosťou regiónu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Text a foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články