Connect with us

Aktuality

Odchádza ministerka aj správna rada nemocnice. Odíde aj riaditeľka?

Published

on

Reklama

Verejné obstarávanie nového tomografu v piešťanskej nemocnici vyšetrí Najvyšší kontrolný úrad aj Úrad pre verejné obstarávanie.

nemocnica

Reklama

Ministerka zdravotníctva dnes podvečer zareagovala na kauzu podozrivého nákupu CT pre Nemocnicu Alexandra Wintera odvolaním všetkých členov Správnej rady NAW a k dnešnému dňu podala demisiu. Médiá o tom informovala v stručnom stanovisku, ktoré obdržal aj portál PNky.sk.

„Nechcem, aby vznikali nejasnosti okolo výberu CT prístroja, preto som sa rozhodla podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, ktoré ako jediné má možnosť preveriť zákonnosť postupu verejného obstarávania. Zároveň dávam podnet aj na Najvyšší kontrolný úrad,“ uviedla Zuzana Zvolenská.

Reklama

Dodala, že nemocnice vo forme neziskových spoločností nie sú organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti rezortu. „Nevzťahuje sa na nich môj príkaz o predchádzajúcom súhlase na začatie verejného obstarávania a ani na ich kontrolu.“

Ministerstvo však delegovalo do správnej rady dve tretiny jej členov. Aktuálne nimi boli Drahoslava Kupcová, Michal Straka, Marek Brezničan a Lukáš Kmeťo. Zuzana Zvolenská ďalej dodala, že nominanti ministerstva v správnej rade ju riadne neinformovali o postupoch v tejto nemocnici.

„Rozhodla som sa preto k dnešnému dňu odvolať všetkých členov správnej rady, nominovaných za MZ SR a za týchto ľudí prevziať plnú politickú zodpovednosť a podávam k dnešnému dňu demisiu.“

V súvislosti s nákupom CT odchádza z verejných funkcií aj krajská šéfka strany Smer-SD Renáta Zmajkovičová, ktorá bola predsedníčkou Dozornej rady NAW. Členmi tohto orgánu boli jej poslanecká asistentka Adriana Herdová a lekár Ján Ranostaj, ktorý je zároveň mestským poslancom (Smer-SD). Zmajkovičová sa vzdala pozície podpredsedníčky parlamentu.

Aj poslankyňa parlamentu za Smer-SD Renáta Zmajkovičová sa vzdala pre sporný nákup CT zariadenia funkcií. Nebude už viac podpredsedníčkou parlamentu a abdikovala aj z pozície predsedníčky dozornej rady piešťanskej nemocnice.

Ako prvá o podozrivom tendri vo štvrtok informovala TV Markíza. Nový tomograf stojí takmer 1,6 mil. eur. Rovnaký prístroj kúpila v máji tohto roka Nemocnica Havlíčkův Brod za približne 532-tisíc eur. V stanovisku, ktoré nám poskytla riaditeľka NAW Mária Domčeková sa píše: „Cena CT zariadenia  víťaza súčasného verejného obstarávania zahŕňa už aj financovanie kúpnej ceny po dobu 48 mesiacov.“

Piešťanská nemocnica však má aj ďalšie problémy, kvôli ktorým sme súčasnú riaditeľku opakovane žiadali o rozhovor. Napríklad Sociálnej poisťovni aktuálne dlží takmer 500-tisíc eur. Podľa našich informácií sa musí vyrovnávať s nedostatkom zdravotných sestier.

Podľa viacerých zdrojov z prostredia nemocnice, je podozrivá aj nedávna výmena primára ortopedického oddelenia. Jednou z požiadaviek, ktorú musel úspešný uchádzač spĺňať, bola atestácia z traumatológie. Ani jeden lekár z oddelenia ju nemal, preto vyhral nedávno atestovaný ortopéd z Nitry. Ten sa mal ihneď stať aj námestníkom riaditeľky.

Text: Martin Palkovič

REKLAMA

450X222 primator hudcovic

Populárne články