Connect with us

Aktuality

Od pondelka sa rušia kapacitné obmedzenia prevádzok a podujatí

Vo štvrtok 10. marca boli zverejnené nové vyhlášky, ktorými sa rušia ďalšie obmedzenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Účinné sú od pondelka 14. marca.

Published

on

Reklama
Reklama

Všetky prevádzky a hromadné podujatia od nasledujúceho pondelka fungujú v režime základ bez kapacitných obmedzení alebo obmedzení otváracích hodín. Povinnosť nosiť respirátor v prevádzkach a na hromadných podujatiach zostáva naďalej zachovaná, týka sa to aj hromadných podujatí v exteriéri.

V budúcom týždni by malo byť vydané usmernenie hlavného hygienika SR pre organizáciu hromadných podujatí a činnosť prevádzok počas epidémie COVID-19 na Slovensku s odporúčacím charakterom.

Podľa vyhlášky k prekrytiu horných dýchacích ciest sa povinnosť mať prekryté horné dýchacie cesty po novom nebude vzťahovať na osoby vystupujúce na tlačových konferenciách pre novinárov (netýka sa to novinárov, ktorí sa na týchto tlačových konferenciách pracovne zúčastňujú) a účinkujúcich v spravodajských a publicistických programoch.

Na hraniciach sa ruší povinnosť preukazovať sa negatívnym výsledkom PCR testu pri prílete na Slovensko z rizikových krajín.

Reklama

Podľa vyjadrenia Úradu verejného zdravotníctva SR vyhlášky vychádzajú z Aktualizácie opatrení proti SARS-CoV-2 (variant omikron), ktorú schválila vláda SR na rokovaní dňa 9.3.2022. Ministerstvo zdravotníctva SR v predkladacej správe uviedlo, že k uvoľneniu opatrení pristupuje po zohľadnení aktuálnej epidemiologickej situácie, ktorá je charakterizovaná poklesom v počtoch prípadov naprieč vekovými skupinami, poklesom v počtoch výjazdov záchraniek a stabilizácie situácie v nemocniciach. ÚVZ SR sa s touto argumentáciou stotožnil pričom pri zhoršení či zlepšení epidemiologickej situácie sa má operatívne pristúpiť k úprave opatrení.

📄 Vyhláška k prekrytiu horných dýchacích ciest: https://bit.ly/vyhlaska-29-2022
📄 Vyhláška k režimu na hraniciach: https://bit.ly/vyhlaska-28-2022

-red- Zdroj: ÚVZ SR

Populárne články