Connect with us

Aktuality

Obyvatelia žiadajú zrušenie predvolebného mítingu v priestoroch mestského kultúrneho strediska

Published

on

Reklama
Reklama

Primátor Peter Jančovič dostal v posledných dňoch desiatky emailov, v ktorých ho obyvatelia Piešťan žiadajú o zrušenie akcie politickej strany v priestoroch Mestského kultúrneho strediska. Iniciatíva Piešťanský okruh rovnako apelovala na primátora, aby konal. Ak nebude, pozýva iniciatíva ľudí k sále na ulici A. Dubčeka, aby vyjadrili svoj názor. Primátor sa k situácii zatiaľ nevyjadril. Rovnako ani zástupcovia politickej strany, ktorí čakajú ako budú veci ďalej postupovať.

Predmetom diskusie je avizované stretnutie priaznivcov strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. To sa má uskutočniť 31. januára podvečer v priestoroch Mestského kultúrneho strediska Mesta Piešťany. Rezerváciu priestorov avizovala strana ešte v novembri. Mestské kultúrne stredisko prijalo aj objednávky strán Dobrá voľba a SNS, ktoré plánujú stretnutia v druhej polovici februára. Záujem mala tiež SAS, ale napokon svoje stretnutie v mestských priestoroch neplánuje.

Podľa iniciatívy Piešťanský okruh strana šíri nenávisť a strach a preto jej členovia nemôžu ostať ticho.  „Mrzí nás, že extrémisti dostávajú priestor v mestskom kultúrnom centre – a to napriek tomu, že už v minulosti pod tlakom verejnosti mesto nájom tejto strane zrušilo. Nečakali sme, že sa to môže opakovať. Nečakali sme to v dobe, keď mestá hromadne nepúšťajú extrémistov do svojich priestorov. Lebo je to vec slušnosti,“ uviedli zástupcovia Piešťanského okruhu.

V roku 2017 sa stretnutie priaznivcov ĽSNS v MsKS neuskutočnilo, potom ako Mesto Piešťany informovalo, že v termíne 7. marca je dlhodobo naplánované kultúrne podujatie k Medzinárodnému dňu žien.  Vedenie mesta podľa Evy Bereczovej, vtedajšej hovorkyne radnice, o stretnutí priaznivcov ĽSNS v priestoroch MsKS nemalo vopred informácie. Pred tromi rokmi vraj pochybili zamestnanci, ktorí zle vyhodnotili situáciu a nemali dať prísľub prenájmu, keďže v priestoroch mala byť akcia Mesta. 

Reklama

Vlani pred voľbami sa v mestských priestoroch uskutočnilo stretnutie ĽSNS bez výraznejšieho povšimnutia.

O stanovisko k situácii sme požiadali primátora Piešťan Petra Jančoviča, ten sa však zatiaľ nevyjadril. Aktualizácia: Stanovisko primátora dostala redakcie emailom 24.1.2020 o 14:56 h. Uvádzame ho na konci článku v plnom znení.

 

Riaditeľka MsKS upozorňovala na situáciu už dávnejšie, avšak podľa nej bez jednoznačného záveru nadriadených

V diskusii na sociálnych sieťach sa reagovala na situáciu vedúca kancelárie primátora Drahomíra Moretová: „Otázkou prenájmu mestských priestorov k predvolebným aktivitám jednotlivých politických strán sa zaoberali na porade primátora s riaditeľmi mestských organizácií 4. novembra 2019. Bola to práve riaditeľka MsKS p. Jurčová, ktorá otvorila túto problematiku. Z diskusie vzišiel záver, ktorý je zaznamenaný aj v zápise z porady: „Odporúča sa prijať jednotné stanovisko – v kultúrnych zariadeniach nevykonávať politické aktivity a neprenajímať priestory“. 

Riaditeľka MsKS Marta Jurčová, naopak hovorí, že z porady nevzišlo žiadne odporúčanie. Hoci práve ona iniciovala debatu o prenájmoch politickým stranám, záver zo stretnutia podľa jej vyjadrenia nevzišiel. Práve preto   vystúpila na mestskom zastupiteľstve 12. decembra 2019, kde informovala aj poslancov o záujme strán Kotleba – ĽSNS, SaS a SNS o prenájom priestorov. „Z nášho hľadiska je veľmi ťažko povedať, ktorej strane môžeme dať prenájom a ktorej nie, pretože podľa zákona musíme poskytnúť všetkým parlamentným stranám tieto priestory, keď o to požiadajú,“ uviedla na rokovaní M. Jurčová. Tá má k dispozícii právnu analýzu, podľa ktorej Mestské kultúrne stredisko postupovalo v súlade so zákonom.

Ako vidí celú situáciu strana sme sa pýtali Stanislava Drobného. Poslanec Národnej rady SR za stranu Kotleba – ĽSNS nechcel aktuálny stav komentovať. „Počkáme na oficiálne vyjadrenie primátora ohľadom prenájmu priestorov a potom sa k tomu vyjadríme ako aj podnikneme kroky,“ odpovedal na našu žiadosť o reakciu.

Publikované 25.1.2020 10:00 h:

Stanovisko primátora Mesta Piešťany k prenájmu priestorov MsKS pre politickú stranu Kotlebovci – ĽSNS

Hneď na úvod chcem jasne vyjadriť, že ja osobne sa nestotožňujem s myšlienkami a názormi politickej strany „Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko“.

Za prenájom priestorov v jednotlivých mestských organizáciách zodpovedá štatutár každej organizácie, teda riaditeľ. Otázkou prenájmu mestských priestorov k predvolebným aktivitám politických strán sme sa zaoberali na porade riaditeľov mestských organizácií 4. novembra 2019. Z diskusie vzišiel záver, ktorý je zaznamenaný aj v zápise z porady: „Odporúča sa prijať jednotné stanovisko – v kultúrnych zariadeniach nevykonávať politické aktivity a neprenajímať priestory“.

O využití priestorov mestských organizácií pre konkrétne aktivity a subjekty, či o komerčnom prenájme týchto priestorov rozhoduje výlučne štatutár organizácie v súlade s platnou legislatívou (Zriaďovacia listina, cenník prenájmov). Nie je to v právomoci primátora.

Kotlebovci – ĽSNS je legitímnou a parlamentnou stranou s právom zhromažďovať sa, ktoré je zaručené Ústavou Slovenskej republiky. Senát Najvyššieho súdu v roku 2019 zamietol návrh na rozpustenie tejto strany. Z právneho hľadiska platí, že strana je legálna a má právo zvolávať verejné zhromaždenia. My musíme rešpektovať platnú legislatívu SR.

Peter Jančovič, primátor

-th- Ilustr. foto: MsKS Piešťany

Populárne články