Connect with us

Aktuality

Núdzni, bezdomovci i dobrovoľníci upratovali pri Váhu

Published

on

Reklama
Reklama

Obyvatelia zariadenia sociálnych služieb Domum, ľudia bez domova, ktorých v zime zohriala Polievka zo srdca a viacerí dobrovoľníci z Piešťan upratovali v sobotu 25. marca brehy Váhu v lokalite Prúdov. Cieľom akcie bolo núdznych a bezdomovcov zapojiť do verejnoprospešných prác, a tak ich postupne vťahovať späť do štandardného života. Organizátori boli príjemne prekvapení účasťou, keď prišlo približne štyridsať ľudí.

Za touto aktivitou stoja predovšetkým dobrovoľníci z farnosti sv. Cyrila a Metoda, ako aj zo spoločenstva CVX od pátrov Jezuitov.  V januári počas najväčších mrazov realizovali projekt Polievka zo srdca, ktorý inicioval dekan Jozef Gallovič, avšak už pri prvých koordinačných stretnutiach zo zástupcami samosprávy a Trnavskej arcidiecéznej charity hľadali všetci zainteresovaní spôsob ako ľudí bez domova a núdznych zapojiť do spoločensky prospešných aktivít.  Núdzni a bezdomovci vďaka nim môžu pochopiť svoju hodnotu a uvedomiť si, že aj oni sa môžu odvďačiť za podporu, ktorú dostanú. Rovnako niektorí z nich môžu postupne opäť získavať pracovné návyky a mať možnosť následne sa zamestnať.

Prvá brigáda bola naplánovaná na predminulú sobotu, ale práce vonku prekazil dážď. Napriek tomu sa nezaháľalo a obyvatelia azylového domu Domum spolu s dobrovoľníkmi sa pustili do upratovania zariadenia. Odmenou im bola polievka uvarená piešťanskou reštauráciou Le Griffon.

Reklama

Čistenia Vážskeho ostrova, konkrétne štrkových pláží a Vrbiny v blízkosti Prúdov, ktoré v lete využíva na relax množstvo Piešťancov, sa zúčastnilo približne 25 dospelých a 15 detí. Išlo prevažne o ľudí z Domumu zo zariadenia núdzového bývania i útulku. Pridali sa tiež niekoľkí ľudia žijúci na ulici a dobrovoľníci z radov Piešťancov, ktorí išli príkladom.  Všetkých po práci čakala odmena  v podobe polievky z reštaurácie Le Griffon a deťom urobila radosť pizza z pizzerie U Páva. Núdzni rovnako dostali potravinové balíčky, ktoré zbierkami zabezpečuje Trnavská arcidiecézna charita. Materiálnu podporu upratovania poskytli spoločnosti  Emaila a iFocus, s ktorými mienia dobrovoľníci spolupracovať aj na ďalších projektoch. Odvoz vyzbieraného odpadu zabezpečili pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku.

-red- Foto: th

Populárne články