Connect with us

Aktuality

Nový majiteľ moravianskeho kaštieľa začal s čistiacimi prácami

Published

on

Reklama
Reklama

Od júna tohto roku má renesančný kaštieľ v Moravanoch nad Váhom nového majiteľa. Informáciu ako prvý priniesol portál My Trnava. Už  viac ako mesiac patrí kaštieľ žilinskej spoločnosti Juris Doctor, ktorá postupne začala s čistením a zabezpečovacími prácami v areáli. Moraviansky kaštieľ chátral od roku 2006, keď ho kúpila firma zo Slovinska. 

V súčasnosti je strecha kaštieľa v havarijnom stave, vybavenie interiéru a ateliérov je zdevastované alebo chýba a veľká časť zábradlia, podobne ako elektrické káble, skončila pravdepodobne v zbernom dvore. V budove sú prítomné netopiere, ľudské výkaly a moč aj rozsypané perie z vankúšov. Celkovo zlý stav historicky hodnotnej budovy zhoršovali požiare, ktoré spôsobovali bezdomovci. Situáciu dokumentuje video nakrútené v decembri 2013.

Nový vlastník dal zamurovať otvory v plotoch, cez ktoré do areálu posledných jedenásť rokov prúdili bezdomovci, užívatelia drog, tínedžeri a zvedavci. Časť náletových drevín je už vysekaná a dvor pôsobí upravenejším dojmom. Pred budovou stojí veľkoobjemný kontajner. Strecha by mala byť podľa spoločnosti Juris Doctor opravená v priebehu leta. Dôležitým krokom, ktorý kaštieľ čaká, je pamiatkový výskum. Starosta Moravian podľa portálu My Trnava zmenu vlastníka privítal.

Reklama

Moraviansky kaštieľ s anglickým parkom dali v 16. storočí postaviť Turzovci alebo biskup Csáky (informácie sa rôznia). V čase svojho vzniku pozostával z dvoch samostatných budov, ktoré boli scelené až renesančnou prestavbou koncom 16. storočia. Ďalšiu, barokovú prestavbu podstúpil v 18. storočí, kedy bola postavená tiež kaplnka. V roku 1881 pribudla veža a tretie podlažie v povalovom priestore. V rokoch 1964 až 1970 bol kaštieľ obnovený a prispôsobený pre potreby Domova slovenských výtvarných umelcov a architektov. V anglickom parku boli roztrúsené plastiky slovenských i zahraničných umelcov, ktoré vytvorili počas sympózií.

V roku 2006 predal kaštieľ Slovenský fond výtvarných umení za 48 miliónov korún firme Art Hotel, blízkej niekdajšiemu primátorovi Piešťan Ivanovi Mrázikovi. Art Hotel krátko po kúpe predal kaštieľ Slovincom Tahirovi Ametajovi a Andrejovi Plešivčnikovi za 67 miliónov korún. Zisk činil približne 20 miliónov korún. Dvojica nesplácala úver od slovinskej firmy SDM, d. o. o. a tá zas od ľubľanskej spoločnosti Zvon Ena Holding. Ako uvádza portál Čierne diery, kaštieľ sa už v Slovinsku niekoľkokrát pokúsili predať vo verejnej dražbe, no záujemca sa nenašiel.

Pozrite sa, ako to v areáli vyzerá po začatí prác:

-text, foto a video: vv; zdroj: Wikipédia, Čierne dieryMy Trnava

Populárne články