Connect with us

Aktuality

Nové vydanie knihy Spomienky na Piešťany pokrstili makom

Published

on

Reklama
Reklama

Elektrárňa Piešťany zažila v stredu 1. marca slávnostný krst slovensko-anglickej reedície publikácie Spomienky na Piešťany. Kniha bola vydaná vďaka spolupráci Balneologického múzea Imricha Wintera a OZ ProWinter a viacerých lokálnych partnerov. Knihu memoárov jednej z najvýznamnejších postáv histórie Piešťan Ľudovíta Wintera pokrstili netradične makom, ingredienciou jeho obľúbeného jedla a tiež symbolom snahy občianskeho združenia o zozbieranie prostriedkov na realizáciu sochy v priestore Kolonádového mosta. Podujatie podporil Trnavský samosprávny kraj a aj Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera, ktorá sa postarala o obsluhu, chlebíčky a slané pečivo, ingrediencie na catering dodala spoločnosť VVM Obchodná a pre prítomných pripravil chutné občerstvenie podporovateľ OZ kuchár Július Valach. Atmosféru doplnila hudba v podaní swingového zoskupenia SwinGang. Podporovateľom bola aj Elektrárňa Piešťany, v jej priestoroch si môžete do konca marca pozrieť výstavu venovanú práve Ľudovítovi Winterovi.

IMG_9051_resize

„Verím, že si užijete nielen atmosféru tohto priestoru, ale že si vychutnáte aj výstavu. Pre verejnosť bude prístupná až do konca marca, takže budeme veľmi radi, keď sa kedykoľvek vrátite naspäť a prezriete si ju,“ povedala programová riaditeľka Elektrárne Piešťany Blanka Berkyová.

IMG_9021_resize

Reklama

IMG_9032_resize„Cez spomienky Ľudovíta Wintera sa pred nami odvíja aj história Piešťan od konca 19. storočia do 60. rokov 20. storočia. Takisto je veľmi zaujímavé, že tieto spomienky sú samozrejme napísané subjektívne, čo určite nehovorím v zlom a mnohé veci tam nenachádzame, sú tam také veci čo Ľudovít Winter považoval za dôležité. Na druhej strane sú aj vďaka tomu tieto spomienky napísané veľmi pútavo. Je to zaujímavé aj obdobím, v ktorom žil. Narodil sa v roku 1870 a zomrel v roku 1968, čiže zažil rakúsko-uhorskú monarchiu, 1. svetovú vojnu, medzivojnové obdobie, teda Československú republiku. Potom od roku 1939 vo svojom živote súkromnom i podnikateľskom bojoval s totalitnými režimami, ktoré tu boli jednak v období 2. svetovej vojny, ale aj po jej skončení,“ povedal o knihe riaditeľ Balneologického múzea Imricha Wintera Vladimíra Krupu.

IMG_9034_resize

Občianskemu združeniu ProWinter sa podarilo v uplynulých dňoch prekročiť krásny míľnik, vyzbieraná suma presiahla 20 000 eur. Ak sa rozhodnete podporiť snahu združenia o vytvorenie sochy, neváhajte, bližšie informácie o tom ako prispieť nájdete na webovej stránke prowinter.sk.

17022268_1219081541474597_8996147838499103081_n

„Z tohto miesta by som sa chcela veľmi poďakovať všetkým tým, ktorí nám prispeli a umožnili vydanie tejto publikácie. Použijem radšej ťahák, pretože nechcem na nikoho zabudnúť a aj vďaka týmto subjektom je táto kniha dnes na svete. Okrem Rezortu Piešťany finančne pomohli aj Slovenské liečené kúpele Piešťany, spoločnosti Empiria, Respect Slovakia, Pražiareň kávy Classic Coffee, Ekom, Zuckmann Villa, Hotel Park Avenue, Inspira, Lekáreň Regia a FitnessBella,“ prezradila o vzniku dvojjazyčnej verzie knihy Katarína Hallová z občianskeho združenia ProWinter. IMG_9037_resize

„Ja som dnes telefonoval s Katkou Frátrikovou a tá mi na moju otázku, čo mal Lajoš báči tak najradšej, čo bolo jeho srdcu také blízke hneď povedala, že makové šúľance. Tak sme si dovolili priniesť mak, nech symbolizuje našu snahu, aby tá skulptúra bola na moste, zrniečko po zrniečku, cent po cente,“ povedal tesne pred aktom krstu predseda občianskeho združenia ProWinter Tomáš Bušo.IMG_9045_resize

„Bolo by naozaj pekné, ak by si túto knihu prečítali všetci Piešťanci, pretože ja viem ako to bolo, ale v komunistických časoch sa o tom vôbec nesmelo hovoriť, napríklad moji súčasníci nevedeli kto sú Winterovci, lebo to boli pre režim „zlí kapitalisti“. Aj symbol toho, že Ľudovít Winter sedí v polovici mosta. To bolo tak, že komunisti ho pustili len do pol mosta a do kúpeľov nesmel, aby tam nemohol rozprávať hosťom, že on bol niekedy majiteľ,“ vyjadrila sa Kristína Stankovská, vnučka Imricha Wintera.

IMG_9064_resizeIMG_9076_resizeIMG_9027_resizeIMG_9029_resizeIMG_9019_resizeIMG_9018_resizeIMG_9004_resizeIMG_9005_resizeIMG_9000_resizeIMG_8989_resizeIMG_8999_resizeIMG_8986_resizeIMG_8982_resize

-lt-

Populárne články