Connect with us

Aktuality

Nová Elektrárňa má ambície vzdelávať aj baviť

Published

on

Reklama
Reklama

Súčasťou kultúrno-vzdelávacej i spoločenskej scény v meste sa už onedlho stane nový prírastok – Elektrárňa Piešťany. Bývalá mestská elektráreň na Staničnej ulici číslo 51 slávnostne otvorí svoje brány v utorok 9. septembra.

elektrarna

Majiteľom budovy je akciová spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) a priestory zrekonštruovanej elektrárne by mali slúžiť aj ako miesto poznania kolobehu energie okolo nás. Zástupcovia ZSE v spolupráci s neziskovou organizáciou Živica pripravili pri príležitosti otvorenia  interaktívnu výstavu s názvom „Život v sieti“. Cieľom jej štyroch samostatných modulov je predstaviť verejnosti vzájomné súvislosti procesu premeny energie s dôrazom na jeho ekologické dopady. Animátori výstavy budú mať k dispozícii okrem výstavných exponátov aj historické priestory a nástroje, ktoré sa za ostatných 100 rokov výroby elektrickej energie výrazne menili v čase.

„V dopoludňajších hodinách počítame najmä so školskými výletmi, ale veríme, že ako unikátny priestor zaujme aj organizátorov kultúrnych a spoločenských podujatí, ktorí ho oživia vlastnou produkciou,“ uviedol  konateľ novovytvorenej eseročky Elektrárňa Piešťany Ján Orlovský.  „Máme totiž ambíciu dokončiť celý areál podľa pôvodného zámeru tak, aby sa stal vhodným miestom pre nové smery v oblasti duálneho školstva a prípravy učiteľov, ktorí majú chuť učiť inak ako len podľa učebnice.“

Reklama

elektrarna2

REKLAMA

PNKYPEGO

Priestor novej Elektrárne zahŕňa pristavanú časť foyeru, ktorý dopĺňa historická stavba hlavnej haly, generátorovne, priestorov transformačnej stanice a školiacej miestnosti pre 25 osôb. Otvorená terasa na streche zasa sľubuje návštevníkom zaujímavé posedenie s výhľadom na masívy Inovca a Karpát. „Je to neopakovateľný pocit, keď po šiestich rokoch intenzívnej práce máte pred sebou konečný výsledok,“  povedal pre PNky Ján Orlovský, ktorý bol od začiatku poverený realizáciou projektu rekonštrukcie a sprevádzkovania priestoru.

Budova je od roku 1996 zapísaná na zozname národných kultúrnych pamiatok a v rámci Slovenska zostáva jedinečným prvkom industriálnej architektúry začiatku 20. storočia a pamiatkou na počiatky
industrializácie Slovenska.

elektrarna

„Ak si uvedomíte, že ešte v roku vzniku Československa mali elektrinu len 2% slovenských domácností, tak Piešťany možno považovať za jedno z najpokrokovejších miest Slovenska svojej doby. Veríme, že obnovený priestor elektrárne bude lákadlom pre všetkých tých, ktorí pojmy ako inovácia, start-up či  nové technológie nevnímajú ako cudzie. A pozývame k spolupráci i zástupcov vládnych inštitúcií k otázkam financovania i obsahovej náplne jeho činnosti,“  doplnil informácie predseda predstavenstva ZSE a hostiteľ slávnostného otvorenia, Jochen Kley. Na slávnostné otvorenie prevádzkovatelia pozvali približne dvesto hostí z rôznych oblastí.

Rekonštrukciu a premenu zanedbaného skladiska na vzdelávaciu inštitúciu a stánok kultúry a spoločenských stretnutí odsúhlasilo predstavenstvo ZSE na jeseň r. 2008. Príležitosť dostali  študenti architektúry, z ktorých  sa až 64 prihlásilo do študentskej súťaže  na predloženie návrhov na rekonštrukciu. Víťazmi sa nakoniec spomedzi trinástich súťažiacich kolektívov stala dvojica študentov 3. ročníka fakulty architektúry, dnes už inžinieri  Michal Ganobjak a  Vladimír Hain. Pod vedením poprednej odborníčky na históriu industriálnej architektúry Evy Kráľovej dosiahli mladí nadšenci výsledok, ktorí zaujal nielen doma, ale i v zahraničí. Na medzinárodnom bienále architektúry v Bologni v roku 2012 získal návrh 2. miesto spomedzi viac ako 120 projektov z 20 krajín. V tomto roku je realizácia návrhu v prevedení  architektov Martina Paška a  Zuzany Zacharovej navrhnutá i na popredné slovenské ocenenie CE.ZA.R  a Stavba roka.  Investícia do rekonštrukcie Elektrárne stále majiteľa budovy (ZSE) celkovo viac ako 2,5 milióna euro.

Zdroj: Tlačová správa, redakčne upravené. Foto: M. Palkovič

elektrarna1

Pozrite si aj: Obrazom: Takto sa menila Elektrárňa Piešťany

REKLAMA

pnky_1-ab-contact-sept

Populárne články