Connect with us

Aktuality

Niektorí akcionári podozrievajú TAVOS z tunelovania, vedenie obvinenia odmieta

Published

on

Reklama

Na Mestskom úrade v Piešťanoch sa v utorok 11. októbra dopoludnia konala tlačová konferencia. Dôvodom jej zvolania boli informácie medializované v texte trnavského nepredajného týždenníku Bez rešpektu. Ten sa týkal podozrení z pochybenia vedenia spoločnosti TAVOS, z ktorých môžu akcionárom údajne hroziť rozsiahle škody. Vedenie Trnavskej vodárenskej spoločnosti obvinenia odmieta a už minulý týždeň zaslalo do týždenníku Bez rešpektu žiadosť o opravu množstva chybných a zavádzajúcich informácií uvedených v spomínanom článku. Na včerajšej konferencii sa dokonca skloňovalo aj podanie trestného oznámenie a výzva súčasnému vedeniu spoločnosti k odstúpeniu z funkcií. 

IMG_8696

Reklama

Akcionári Trnavskej vodárenskej spoločnosti, konkrétne starostka obce Madunice Alena Jelušová, primátor mesta Piešťany Miloš Tamajka a primátorka mesta Vrbového Ema Maggiová poslali ešte v utorok 4. októbra predsedovi dozornej rady TAVOS-u Petrovi Bročkovi otvorený list. Primátora Trnavy v ňom vyzývajú k zastaveniu projektu dobudovania kanalizácie v obci Kátlovce. Dôvodom ich iniciatívy bola správa s názvom „Tajný obchod veľkého a malého starostu. Kanalizácia páchne novým vedením.“, ktorú priniesol Gabo Kopúnek, redaktor nepredajného regionálneho týždenníku s názvom Bez rešpektu.

IMG_8710

Reklama

„Dôvodom zvolania tlačovej besedy sú dôvodné podozrenia na závažné nezákonné a netransparentné konanie vedenia spoločnosti, ktoré môže akcionárom spôsobiť rozsiahle finančné škody. Medializované informácie o budovaní kanalizácie v Kátlovciach, pre ktoré zástupcovia akcionárov vyzvali k zastaveniu stavby, nie sú jediným prípadom, v ktorom vzniká podozrenie na plytvanie finančných prostriedkov,“ uviedla v pozvánke na tlačovú konferenciu Eva Bereczová.IMG_8701

„Ak sa mení projektová dokumentácia v takom rozsahu, že sa vám investičná akcia strojnásobí a prídete k číslu 580 000, tak tu už je otázka, či sa má pokračovať v zmluve, ktorá je platná od roku 2001. Pokiaľ som sa bavil s ľuďmi, ktorí majú na starosti verejné obstarávanie a doslova mi potvrdili, že sa tu zmenila podstata spôsobu a predmet činnosti obstarávania. Nielen to, že sa zmenila projektová dokumentácia, ale sú tam nové technológie, výkaz výmer sa menil, čiže tam dochádza k trojnásobnému navýšeniu, tu sa nemá ísť podľa rámcovej zmluvy, ale podľa verejného obstarávania, to čo aj hovoria stanovy spoločnosti TAVOS,“ povedal na tlačovej konferencii primátor Miloš Tamajka.

„Chceme vyzvať verejne pána primátora Bročku, aj pána starostu Johanesa ako podpredsedu dozornej rady, pána predsedu predstavenstva Nižňanského a pána podpredsedu predstavenstva Púčika na odstúpenie z funkcií. Ako som už predznačila pracovníkov, aby nabrali odvahu a v určitých veciach sa postavili, lebo si myslím, že takto by to teda nemalo ísť,“dodala na záver tlačovej konferencie starostka obce Madunice Alena Jelušová.

IMG_8695

bez rešpektu

V spomínanom článku píše Gabo Kopúnek napríklad o tom, že pôvodná suma 200 000 eur bola na žiadosť starostu Kátloviec Pavla Johanesa postupne navýšená až na 573 339, 98 eura. Po odpočítaní 100 000 eur potrebných na stavbu čističky by pri 430 metroch stál jeden meter kanalizácie 1 105 eur, teda viac ako dvojnásobne viac než je bežná cena.

Členovia predstavenstva a dozornej rady Trnavskej vodárenskej spoločnosti začali v danej veci konať už minulý týždeň. Pavol Nižňanský, Pavol Johanes, Vladimír Púčik a Peter Bročka poslali redaktorovi regionálneho týždenníka Bez rešpektu Gabovi Kopúnkovi žiadosť o opravu informácií. V materiáli uvádzajú, že viaceré tvrdenia uvedené v článku sú nepravdivé, medzi inými aj uvádzaná dĺžka kanalizácie a teda aj cena za meter. Dĺžka jednotlivých kanalizačných vetiev a výtlaku je dohromady dvojnásobná, teda 860 metrov. Uznávajú, že náklady na 1 meter síce sú o niečo vyššie ako bežný meter kanalizácie, ale príčinou je hlbší výkop, namiesto 2,5 metra viac ako 6 metrov a aj finančne náročnejšia úprava štátnej cesty.IMG_7521_resize_resize-1021x580

„Celková dĺžka budovanej kanalizácie teda nie je 430 metrov, ako uvádza autor článku na strane 3 v časti označenej ako „Chronológia tunelovania“, ale 860m a žiadna z osôb Johanides, Púčik, Bročka alebo Nižňanský z toho nemajú žiadny prospech a spoločnosť TAVOS nemá s týmto žiadne neprimerané alebo neobvyklé náklady, čo autor článku predkladá čitateľovi,“ píšu zástupcovia TAVOSU okrem iného v žiadosti o uverejnenie opravy.

Podľa vyjadrenia Petra Bročku pre portál nasatrnava.sme.sk chce mať zhromaždené v priebehu budúceho týždňa všetky podklady a do konca októbra má zasadnúť dozorná rada, ktorá sa bude zaoberať celým prípadom. Finálne slovo k žiadanému zastaveniu dostavby kanalizácie má mať následne predstavenstvo spoločnosti.

-lt/Zdroj: Tlačová konferencia, Otvorený list, týždenník Bez rešpektu, nasatrnava.sme.sk, Piešťany TV/Foto:vv-

Populárne články