Connect with us

Aktuality

Nemocnica vybrala najdrahší tomograf. Súťaž zrušili

Published

on

Reklama
Reklama

Tender mala vyhrať firma Siemens, ktorá ponúkala prístroj za 846-tisíc eur. Či bol v porovnaní s ostatnými kvalitnejší, je otázne. Správna rada Nemocnice Alexandra Wintera (NAW) verejné obstarávanie zrušila.

[singlepic id=28515 w=520 h=340 float=center]

 

Piešťanskí pacienti sa nového tomografu tak skoro nedočkajú. Výber jeho dodávateľa začal už v decembri minulého roka a po niekoľkomesačnom naťahovaní ho 11. októbra zrušili.

Reklama

Rozhodla o tom nová správna rada, ktorej členov nominovalo ministerstvo zdravotníctva a NAW. Podľa jej predsedníčky Drahoslavy Kupcovovej to bolo na základe rozhodnutia bývalej dozornej rady. Jej zloženie sa taktiež pred časom zmenilo. Teraz v nej sedia traja predstavitelia strany Smer-SD – krajská predsedníčka Renáta Zmajkovičová, jej asistentka v parlamente Adriana Herdová a mestský poslanec Ján Ranostaj.

„Na zasadnutí dozornej rady NAW z 24. augusta bolo odporučené riaditeľovi nemocnice súťaž zrušiť. Na októbrovom zasadnutí správnej rady bolo zistené, že riaditeľ nemocnice nekonal v zmysle zápisnice z dozornej rady a preto správna rada na základe ďalších okolností a zvážení pristúpila k zrušeniu procesu obstarávania,“ uvidela v písomnej odpovedi Drahoslava Kupcová. Dodala, že úlohou riaditeľa Roberta Mamrillu je pripraviť tender znova. Priame finančné výdavky súvisiace so zabezpečením súťaže dosiahli podľa jeho slov 7 400 eur.

Informácie o výsledkoch obstarávania zverejnil blog Transparency International. „V elektronickej aukcii prehrali firmy S&T a Audioscan, ktoré ponúkli CT-éčka za 757-tisíc a 635-tisíc eur. Zvíťazil Siemens s ponukou za 846-tisíc eur,“ napísala Zuzana Dančíková, ktorá tendre v nemocniciach dlhodobo sleduje. Siemens podľa nej v charakteristike prístroja deklaroval, že jeho CT dokáže urobiť 384 obrázkov, konkurencia uvádzala 128. Práve tento rozdiel mal najdrahšej ponuke pridať body, vďaka ktorým vyhrala. Taký veľký počet obrázkov je však možné získať iba dodatočným spracovaním. Konkurencia preto považuje postup víťaza za nečestný.

Vedenie nemocnice chcelo nahradiť tomograf, ktorý slúži už osem rokov a často sa kazí. Pacientov potom posielajú do Trnavy. Niektorí tam musia chodiť aj o opakovane, čo je pre seniorov a ľudí so zníženou pohyblivosťou veľmi náročné.

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: TV Karpaty

REKLAMA

Populárne články