Connect with us

Aktuality

Nebudete v deň volieb na Slovensku? Máte smolu

Published

on

Reklama
Reklama

Voliči, ktorí nemajú v zahraničí adresu, kam im radnica pošle hlasovacie lístky, sa predčasných parlamentných volieb 10. marca nemôžu zúčastniť. Ak ste v deň volieb krátkodobo mimo Slovenska, štát o váš hlas nestojí.

[singlepic id=7525 w=320 h=240 float=left]Obyvatelia väčšiny európskych štátov majú možnosť voliť na zastupiteľských úradoch svojich krajín v zahraničí. Pre Slovákov to neplatí. Voliť sa dá aj naďalej iba na území Slovenskej republiky. Tí, ktorí majú v zahraničí poštovú adresu, mohli do 20. januára požiadať o voľbu poštou. Mestský úrad im pošle hlasovacie lístky, ktoré vyplnia a odošlú naspäť. Ten, kto je 10. marca v zahraničí na dovolenke alebo služobnej ceste, voliť nemôže. Radnica mu totiž nemá kam poslať hlasovacie lístky. Vyzdvihnúť si ich na mestskom úrade, upraviť ich a priniesť alebo poslať späť je v rozpore zo zákonom.

Neexistuje ani možnosť realizovať svoje volebné právo cez internet. Dosluhujúca koalícia nestihla upraviť zákon tak, aby to bolo možné aspoň v roku 2014, kedy to plánovala.

„Zákon o voľbách do národnej rady ale ani do iných orgánov neumožňuje voliť na zastupiteľských úradoch,“ potvrdila dnes Ľubomíra Miklovičová z komunikačného odboru ministerstva vnútra a zopakovala pravidlá voľby poštou. Hlavným argumentom proti možnosti voliť na zastupiteľských úradoch je administratívna náročnosť a fakt, že zahraniční Slováci prejavujú o voľby veľmi malý záujem.

Reklama

Text: Martin Palkovič

Populárne články